Elmo Laiho aloitti EM-urakkansa Ruotsissa
26.8.2021
Kenttäratsastuksen nuorten ja juniorien EM-kilpailuissa nähtiin torstaina kouluradalla Elmo Laiho - Elsa's Isabelle. Muut suomalaiset ratsastavat koulukokeen perjantaina.

Elmo Laiho ja Elsa's Isabelle torstain hevostarkastuksessa Segersjössä. Kuva: Bettina von Renteln-Wikström.
Elmo Laiho aloitti EM-urakkansa Ruotsissa
Kenttäratsastaja Elmo Laiho oli ensimmäisenä suomalaisena koulukokeessa kenttäratsastuksen nuorten ja juniorien EM-kilpailuissa Ruotsin Segersjössä torstaina. Tulos 64,76 prosenttia vei hänet tässä vaiheessa sijalle 14. Elmo ja Elsa’s Isabelle tekivät sangen tasaista työtä läpi ohjelman.
- Raviohjelma oli oikein hyvä, kehui maajoukkuevalmentaja Sanna Siltakorpi, joka on paikalla auttamassa suomalaisratsukoita.
- Laukassa oli pieniä ongelmia laukanvaihdoissa käynnin kautta, mutta täytyy olla tyytyväinen tulokseen. Se on Elmon tähän asti paras kansainvälisissä kolmen tähden kilpailuissa.
Luokan johdossa ensimmäisen päivän jälkeen on Saksan Greta Busacker – Scrabble OLD. Hän on kisan ehkä suurin ennakkosuosikki. Hänen äitinsä on maailmankuulu kenttä- ja kouluratsastaja Ingrid Klimke, joka on voittanut urallaan lukuisia arvokilpailuja.
Elmo ja Elsa’s Isabelle ovat mukana nuorten ratsastajien joukkueessa, johon kuuluvat myös Hedwig Wikström – Chiara’s Charm ja Veera Manninen – Sir Greg. Hedwig ja Veera ratsastavat koulukokeensa vasta perjantaina, Hedwig klo 15.58 Suomen aikaa ja Veera klo 17.29.
Junioreissa Suomella on mukana kaksi henkilökohtaiseen kilpailuun osallistuvaa ratsukkoa, jotka molemmat nähdään radalla perjantaina aamupäivällä. Juulia Nikkanen ja Duchess Diamond starttaavat klo 9.44 ja Nelli Pekkarinen ja Faith klo 9.51.
Sanna Siltakorpi kertoo, että tunnelmat suomalaisleirissä ovat jatkuvasta sateesta huolimatta hyvät.
- Kaikki hevoset ovat toimineet tähän asti hyvin ja olleet tyytyväisiä. Sade aiheuttaa varmaankin omat haasteensa lauantaina maastossa, jossa on käytetty alueen korkeuserot tarkasti hyväksi ja joudutaan ratsastamaan estelinjoja kaltevilla pinnoilla. Eric Winterin suunnittelemat maastoradat ovat hyvin teknisiä, kuten mestaruuskilpailuissa kuuluukin olla.
Tulospalvelu: https://rechenstelle.de/en/agenda/2021/segersjo/#1
Live-tv (maksullinen): http://equisport.tv
Tilanne nuorten kenttäratsastuksen EM-kilpailuissa koulukokeen ensimmäisen päivän jälkeen (20/41 ratsastajaa): 1) Greta Busacker – Scrabble OLD GER -24,1, 2) Libussa Lübbeke – Darcy F GER -28,1, 3) Thierry van Reine – Classic Royetta NED -28,3, … 14) Elmo Laiho – Elsa’s Isabelle FIN -35,2. Täydet tulokset: https://live.rechenstelle.de/2021/segersjoe/leaderboard61.html
Uutiset
- 12.7.2026Sanna Siltakorpi ja Bofey Click viimeistelykilpailussaan viidensiä
- 6.7.2026MM Aachen 2026 – MM-ehdokkaat esitetty viidessä lajissa
- 6.7.2026Sonja Mäkelä on Operagames-voittaja 2026 – ja paljon paljon muuta
- 5.7.2026Annina Nordströmille ja Fuzhoulle GP-sijoitus CSIO3* Peelbergenissä
- 5.7.2026Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond kolmanneksi – Stella Hagelstam ja Hagels Prince Nassak keräsivät kokemusta
- 4.7.2026Satu-Maria Jauhiainen ja Miss Manley Hs Pohjola Grand Tourin voittoon Lappeenrannassa
- 4.7.2026Keravan kenttäratsastuskilpailut olivat onnistuneet
- 3.7.2026Ruosteelle erinomainen MM-valmistelu Hagenin 4* Grand Prix’ssä
- 3.7.2026Esteratsastuksen Nations Cup semifinaali Peelbergenissä – Suomi karsiutui finaalista kovassa seurassa
- 3.7.2026Nuorten maajoukkue nimetty valjakkoajon EM-kilpailuihin