EM-kenttä - Sanna Siltakorpi ja Bofey Click hyvässä vireessä maaliin
21.9.2025
Kenttäratsastuksen EM-kilpailut päättyivät rataestekokeeseen Blenheim Palacen nurmella Iso-Britanniassa. Sanna Siltakorpi ja Bofey Click aloittivat esteradan kahdella pudotuksella, jonka jälkeen loppurata sujui hyvin. Ratsukon lopputulos oli 92,4 virhepistettä ja lopullinen sijoitus 36. Siltakorpi oli melko tyytyväinen kilpailuunsa kokonaisuutena, vaikka maastokokeen ohimeno edelleen harmittikin.
”Onhan se aina kiva saada lopputulos arvokilpailusta. Kuitenkin eilinen [maastokoe] vähän harmittaa, se ohimeno. Ainahan sitä voi jossitella. No, itsehän toivoin, että maasto olisi riittävän vaikea”, naurahtaa Sanna Siltakorpi.
Erityisesti maastosta nauttiva Bofey Click oli hyvässä vireessä alusta loppuun, ja Siltakorpi kiitteli koko tiimiään erittäin toimivaksi. Hevonen oli palautunut maastokokeesta hyvin ja oli sunnuntaina pirteä eikä innostunut tällä kertaa liikaa.
”Esterata oli tavallaan ihan ok. Muutaman asian ehkä tekisin verryttelyssä toisin”, mietti Siltakorpi.
”Click ei tuntunut väsyneeltä. Sain valmisteltua sen hyvin, nyt se pystyi suhteellisen rauhallisena. Se ei pomppinut ja riehunut, kuten sillä on tapana, kun se näki yleisön.”
Kenttäratsastus on erittäin suosittu laji Iso-Britanniassa, ja Blenheimin palatsin upeissa puitteissa järjestetty kilpailu veti paikalle tuhansittain katsojia. Brittiyleisöä riemastutti kaksi henkilökohtaista mitalia brittiratsastajille, erityisesti, kun joukkuekilpailussa yleensä mitaleilla oleva maa jäi kuudenneksi kahden ratsukon maastokokeen hylkäyksen myötä.
Britti Laura Collett ja kokenut London 52 saavuttivat ensimmäisen henkilökohtaisen mestaruutensa. Ratsukko oli kärjessä ennen rataesteitä ja varmisti kullan hyppäämällä esteet yhdellä aikavirheellä. Michael Jung ja Fischerchipmunk FRH hyppäsivät virheittä, mutta jäivät lopulta hopealle hieman hitaamman maastokokeen takia. Tom McEwen ja JL Dublin hyppäsivät esteet virheittä ja ajassa ja voittivat pronssia. Joukkuekilpailussa Saksa voitti ylivoimaisesti kultaa ennen Irlantia ja Ranskaa.
Lopputulokset 21.9. Blenheim Palace, Iso-Britannia
Kenttäratsastuksen Euroopan mestaruuskilpailu, CCI4*-L
Henkilökohtainen kilpailu, lähti 55
1) Laura Collett / London 52, GBR 27.0 vp
2) Michael Jung / Fischerchipmunk FRH, GER 28.3 vp
3) Tom McEven / JL Dublin, GBR 33.0 vp
…36) Sanna Siltakorpi / Bofey Click, FIN 92.4 vp
Joukkuekilpailu, lähti 9 maata
1) Saksa (Michael Jung / Fisherchipmunk FRH, Jérome Robiné / Black Ice, Malin Hansen-Hotopp / Carlitos Quidditch K, Libussa Lübbeke) 124,9
2) Irlanti 161,9
3) Ranska 167,5
Lähtölistat ja tulokset: LINKKI
Uutiset
- 5.8.2026Askellajiratsastuksen PM-kilpailut starttasivat Gæðingakeppniluokilla
- 3.8.2026Tallille!-tapahtumat ovat käynnistyneet – löydä omasi
- 31.7.2026Axel Lindberg voittoon Lempäälän Ranskalaisessa viikonlopussa – Aurinkoinen Vaihmala tarjosi huippu-urheilua
- 29.7.2026Anna Johansson loisti Kajaanissa
- 27.7.2026MM Aachen 2026 – Suomen ennätyssuuri ratsastuksen MM-joukkue valittu
- 26.7.2026Ikäluokkien EM Hagen – Hugo Kogelnig, Sani Illi ja Jone Illi viidentoista parhaan joukossa ikäryhmiensä henkilökohtaisissa finaaleissa
- 26.7.2026Antti Linna ja Don Jan S Z Myrkyn Pohjola Gold GP’n parhaat
- 25.7.2026Ikäluokkien EM Hagen – Hugo Kogelnig kolmannelta sijalta henkilökohtaisen kilpailun finaaliin, juniorijoukkue finaalissa kuudes
- 23.7.2026Ikäluokkien EM Hagen – Juniorijoukkue nousi kolmanneksi, Hugo Kogelnig ja Jone Illi kohensivat asemiaan kärjen tuntumaan
- 22.7.2026Ikäluokkien EM Hagen – Juniorijoukkue kuudes, Hugo Kogelnig Vermontilla kahdeksas