Henri Ruoste lajien paras ratsastuksessa
16.1.2020
Kouluratsastaja Henri Ruoste valittiin parhaaksi ratsastajaksi Urheilutoimittajain Liiton valinnoissa lajien parhaiksi urheilijoiksi vuonna 2019. Ruoste edusti ratsulla Rossetti Suomea EM-kilpailuissa Rotterdamissa nousten upeasti finaaliin ja 15. sijalle.
- Kiitän kunniasta, on ollut ilo edustaa Suomea, Ruoste toteaa.
- "Ross the Boss" on ollut rankan viime kauden jälkeen talvella vähän kevyemmällä, hölkkäillyt ja rentoutunut. Nyt alkaa valmistautuminen tulevaan kauteen niin, että kuntohuippu osuisi kesään eli Tokioon, mikäli sinne kutsu tulee. Suunnitteilla seuraavana on startti Le Mansissa Ranskassa helmikuussa.

Henri Ruoste ja Rossetti EM-radalla, kuva SRL / Peter Nixon.
Kaikkein lajien valinnat: http://www.urheilutoimittajat.fi/uutiset/7995/lajien-parhaat-urheilijat-2019-on-valittu
Urheilutoimittajain Liiton Lajien parhaat urheilijat 2019 -valinnat on nimetty vuodesta 1946 lähtien. Tänä vuonna lajinsa paras nimettiin 76 eri lajissa.
Uutiset
- 12.7.2026Sanna Siltakorpi ja Bofey Click viimeistelykilpailussaan viidensiä
- 6.7.2026MM Aachen 2026 – MM-ehdokkaat esitetty viidessä lajissa
- 6.7.2026Sonja Mäkelä on Operagames-voittaja 2026 – ja paljon paljon muuta
- 5.7.2026Annina Nordströmille ja Fuzhoulle GP-sijoitus CSIO3* Peelbergenissä
- 5.7.2026Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond kolmanneksi – Stella Hagelstam ja Hagels Prince Nassak keräsivät kokemusta
- 4.7.2026Satu-Maria Jauhiainen ja Miss Manley Hs Pohjola Grand Tourin voittoon Lappeenrannassa
- 4.7.2026Keravan kenttäratsastuskilpailut olivat onnistuneet
- 3.7.2026Ruosteelle erinomainen MM-valmistelu Hagenin 4* Grand Prix’ssä
- 3.7.2026Esteratsastuksen Nations Cup semifinaali Peelbergenissä – Suomi karsiutui finaalista kovassa seurassa
- 3.7.2026Nuorten maajoukkue nimetty valjakkoajon EM-kilpailuihin