HIHS 2026 – Messukeskus korkattu kansallisen kouluratsastuksen merkeissä
26.2.2026
Odotettu ja uudistettu Helsinki International Horse Show käynnistyi kilpailutapahtumien osalta kansainvälisellä areenalla, jossa kotimaan kärkiratsukot nähtiin kouluratsastuksen Intermediate I-luokassa. Luokan voittivat Anna von Wendt ja Lord Byron prosentein 69,147.
Von Wendt saapui hyvillä fiiliksillä Helsingin Messukeskuksen uudelta upealta kansainväliseltä areenalta. Ratsukon rata sujui kokonaisuudessaan hyvin. Suurin jännitys jäi edellispäivänä areenaan tutustuttaessa.
“Vähän Ludde ihmetteli tuomaripöytiä, mutta yllättävän hyvin se käyttäytyi. Ei siinä ollut mitään sen kummempaa. Päästiin ratsastamaan niin kuin normaalistikin, niin sitten meni hyvin”, kehuu von Wendt 10-vuotiasta hevostaan Lord Byronia.
Ratsukko debytoi kansainvälisillä areenoilla Pärnussa viime vuonna. Von Wendt toivoo pääsevänsä kilpailemaan tällä kaudella Grand Prix’ta Lord Byronin kanssa, mutta kilpailullisissa tavoitteissa hän etenee hevosen ehdoilla.
Suomen Ratsastajainliiton koulukomitean jäsenenä von Wendt sanoo, että on tärkeää, että päästään ratsastamaan tällaisella areenalla yleisön ja kansainvälisten tuomareiden edessä.
“Meillä on aika pitkä matka tuonne maailmalle, niin ihan mieletöntä, että saa kotisuomessa ratsastaa tällaisissa kilpailuissa.”
Seitsemän lähtijän luokassa toiseksi sijoittui Elisabet Ehrnrooth uudella kilpakumppanillaan, 10-vuotiaalla Heslegard’s Furst Louis tuloksella 67,794 %.
Helsinki International Horse Show, Helsingin Messukeskus
Tulokset 26.2.
Small Tour Dressage, kansallinen kouluratsastus, Intermediate I
Lähti 7, sijoittui 2
1) Anna von Wendt - Lord Byron, Björkboda Dressage ry/af, 69,147 %
2) Elisabet Ehrnrooth - Heslegard's Furst Louis, Helsingin Ratsastajat ry, 67,794 %
Täydet tulokset: LINKKI
Uutiset
- 12.8.2026MM Aachen - Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond varmistivat paikan GP Specialiin
- 12.8.2026MM Aachen – Stella Hagelstam ”Energiatankki oli tyhjä”
- 11.8.2026MM Aachen – kenttäratsukot ja vikeltäjät valmistautuvat
- 11.8.2026MM Aachen - Ville Vaurio ”Magee fiilis”
- 11.8.2026Suomen Arnór Dan Kristinssonille nelikäynnin Pohjoismaiden mestaruus, töltin hopeaa ja nelikäyntikombinaation pronssia
- 11.8.2026MM Aachen - Anu Sironen ja Ypäjän Fioretto tekivät onnistuneen radan
- 10.8.2026MM Aachen – Kouluhevoset läpäisivät hevostarkastuksen
- 9.8.2026John Antell ja Mante esteratsastuksen Suomen mestaruuteen 2026
- 9.8.2026Askellajiratsastuksen PM – Tilda Brandesille hopeaa speedpassissa
- 9.8.2026Marina Ehrnrooth ja HB Bailamos Finnderbyn voittoon – ”Mahtava fiilis, kenttä ja olosuhteet”