Huomisen hevosala kiinnostaa kansanedustajia
11.10.2018
Hevosalan järjestöt välittävät alan viestin kevään eduskuntavaaleihin seminaarissa Tampereella 15.11.2018.
Huomisen hevosala kiinnostaa kansanedustajia – Tampereen seminaarissa ajankohtainen ohjelma
Yhteiskunnallisesti vaikuttava hevosala -seminaari pidetään 16.11.2018 Tampereella. Hevosalan järjestöt välittävät tapahtumassa viestin kevään eduskuntavaaleihin, minkä jälkeen huomisen hevosalasta keskustelevat mm. Sofia Vikman (Kok.), Pertti Hakanen (Kesk.), Leena Meri (Ps.), Kari Kulmala (Sin.) ja Jari Myllykoski (Vas.).
”Järjestöjen kanssa yhteistyö on ollut sujuvaa koko hankkeen ajan. Kuvaavaa on, että esimerkiksi tähän päätöstapahtumaan on Suomen Hippoksen ja Eduskunnan Hevosystäväinseuran kautta tavoitettu kansanedustajia mukaan,” kertoo Sirpa Pussinen Uudistuva hevostalous -hankkeesta. Iltapäivän osuudessa keskitytään asiantuntijakatsauksina ja keskusteluina hevosalan työllistävyyteen, mielikuviin, yrittäjyyteen ja vastuullisuuteen.
Yhteiskunnallisesti vaikuttava hevosala - seminaari on maksuton, mutta edellyttää sitovaa ennakkoilmoittautumista. Tilaisuudessa julkaistaan painotuore ”Uudistuva hevostalous” -julkaisu, jonka osallistuvat saavat mukaansa. Ilmoittautumisaika päättyy 1.11. Ilmoittautumiset kotisivujen kautta www.hippolis.fi/uusihevostalous. Lisätietoa myös somekanavilla @uusihevostalous.
Tapahtumaa voi myös seurata livenä Uusi hevostalous Periscope-TV:n ja jälkikäteen julkaistavien Uusi hevostalous -kanavan YouTube-videotaltiointien kautta.
Valtakunnallisen Uudistuva hevostalous -hankkeen toteuttajana on HAMK, yhteistyössä Hippoliksen ja Luken kanssa. Rahoituslähteenä on EU:n maaseuturahasto.
Uutiset
- 15.7.2025Valjakkoajon Nordic Masters Driving Ypäjän Hevosopistolla – mukana 38 kansainvälistä valjakkoa
- 15.7.2025Kouluratsastuksen Pohjola-finalistit selvillä
- 15.7.2025Annina Nordströmin Fuzhou läpi eläinlääkärintarkastuksesta – ratsukko kilpailee ensimmäisen EM-ratansa huomenna La Coruñassa
- 14.7.2025Askellajiratsastuksen SM - finaalipäivän palkintohuumaa Ypäjällä!
- 13.7.2025Elli Viitala ja Woodcroft Rockstar Pohjola Tourin viimeisen osakilpailun voittoon
- 13.7.2025Ikäluokkien esteratsastuksen EM-kilpailut Riesenbeck – Nita Tolonen lapsiratsastajien henkilökohtaisessa finaalissa
- 13.7.2025Askellajiratsastuksen SM - Lauantaina mitaleita jaettiin töltissä, ryhmäluokissa ja passissa
- 13.7.2025Anniina Kolun ja Ghanan finaalipaikka kouluratsastuksen ikäluokkien EM-kilpailuissa jäi pienestä kiinni
- 12.7.2025Hugo Kogelnig ja Vermont 2 esteratsastuksen ikäluokkien EM-kilpailuissa junioreiden henkilökohtaisen finaalin kahdeksanneksi
- 12.7.2025Tyylipassiluokka käynnisti askellajiratsastuksen SM-kilpailun