Ikäluokkien EM Hagen – Juniorijoukkue nousi kolmanneksi, Hugo Kogelnig ja Jone Illi kohensivat asemiaan kärjen tuntumaan
23.7.2026
Esteratsastuksen ikäluokkien Euroopan mestaruuskilpailuiden kolmas kilpailupäivä Saksan Hagenissa osoitti ikäluokkaratsastajiemme olevan täydessä vireessä. Juniorijoukkueemme suoritti tasaisesti ja nosti sijoitustaan kolmanneksi. Henkilökohtaisessa kilpailussa Hugo Kogelnig ja Vermont 2 nousivat virhepisteettömällä suorituksella tässä vaiheessa kilpailua neljänneksi. Nuorissa ratsastajissa myös Jone Illi ratsasti virhepisteettömän radan Celtas Quillianilla ja nousi tuloslistalla viidenneksi.
Kempeleläinen Hugo Kogelnig, 17, ratsasti kokeneen luottohevosensa Vermont 2 kanssa jälleen loistoradan ja nousi junioreiden henkilökohtaisessa kilpailussa upeasti neljänneksi.
“Hugo [Kogelnig] ratsasti kylmän viileästi todella tyylikkään radan ja pystyi tukemaan hevosta niissä paikoissa missä täytyy”, sanoo joukkueenjohtaja Noora Pentti.
Myös muut junioriratsukkomme tekivät erinomaisia suorituksia ja Suomen joukkue nousikin tuloslistalla toisen ratsastetun joukkuekilpailukierroksen jälkeen kolmanneksi. Joukkuekilpailussa tulokseen lasketaan joukkueen kolmen parhaan ratsukon tulokset.
Joukkue onnistui tavoitteessaan ja on kymmenen parhaan joukossa.
“Ollaan kirkkaasti sen tavoitteen sisällä ja nyt sitten katsotaan kuinka hyvä sijoitus me saadaan”, kertoo Pentti.
Virhepisteettömät radat ratsastivat joukkueen ratsastajista Kogelnigin lisäksi kylmäläläinen Aida Hämäläinen,18, Hurbyllä ja karijokelainen Sani Illi, 16, Kasilias Eas Sho Z:lla.
Hämäläisen ratsu Hurby on vähän pienilaukkaisempi, varovainen ja nopea hevonen.
“Aidalle [Hämäläiselle] on aina tärkeää pystyä pitämään hevonen niin sanotusti takaosan päällä ja apujen välissä, eikä niin, että se pääsee liian pitkäksi, jolloin siitä voi helposti tulla vähän laaka. Aidalla oli hyvä suunnitelma ja hän pystyi sen tekemään. Hän ratsasti tarkasti ja päättäväisesti”, analysoi Pentti.
“Sanilla [Illillä] oli myös hyvä suunnitelma ja hän pystyi toteuttamaan sen todella hyvin. Oli varmasti paras rata, minkä minä olen Sanilta nähnyt”, iloitsee Pentti.
Espoolainen Veera Salminen, 18, ja Kandinsky sekä oululainen Saara Kojola, 17, ja Quartz van de Heemstede ratsastivat tänään niin ikään hyvät radat neljällä virhepisteellä. Salmiselta lähti alkuradasta toinen jalustin jalasta ja hän ratsasti puolet radasta ilman toista jalustinta. Hän suoriutui tilanteesta hyvin, mutta loppuradasta ratsukolle tuli kuitenkin yksi pudotus. Kojolalla puolestaan tuli harmittava pieni virhe vesiesteellä.
Junioreissa henkilökohtaisen kilpailun kärkipaikalle siirtyi Saksan Malte Merschformann hevosella Blue Water.
Karijokelainen Jone Illi, 18, ja FWB-ratsu Celtas Quillian tekivät varman suorituksen nuorten ratsastajien 150 cm estekorkeudella hypätyllä radalla ja nousivat tuloslistalla pari pykälää ensimmäisen kilpailupäivän jälkeen jatkaen kilpailua huomenna viidenneltä sijalta.
“Jone [Illi] ratsasti kylmän viileästi, kuten on totuttu näkemään. Hevonen näytti erittäin elastiselta ja hyvinvoivalta”, kertoo Pentti.
Naantalilainen Alina Salo, 21, ja Da Vinci saivat kaksi pudotusta kolmoissarjalta ja neljä virhepistettä myös vesiesteeltä, jonka myötä ratsukon pistesaldoon kertyi 12 virhepistettä. Ikäryhmän kärjessä jatkaa Iso-Britannian Noora von Bülow ja Primavera.
Huomisen kilpailupäivän aloittavat lapsiratsastajat, jonka jälkeen kilpailuareenalla nähdään nuoret ratsastajat.
23.7. Tulokset esteratsastuksen ikäluokkien EM-kilpailut Hagen, Saksa
Nuoret, henkilökohtainen kilpailu 150 cm
Lähti 76, tulos ja tilanne kahden kierroksen jälkeen
1) Noora von Bülow – Primavera, GBR 0 vp – 0,00 vp
2) Thijmen Vos – Cadillac Z, NED 0 – 0,39
3) Greta Lepratti – Mercy van 't Ruytershof, ITA 0 – 0,58
…5) Jone Illi – Celtas Quillian, FIN 0 – 0,86
…66) Alina Salo – Da Vinci 345, FIN 12 – 20,28
Juniorit, henkilökohtainen kilpailu 140 cm
Lähti 111, tulos ja tilanne kahden kierroksen jälkeen
1) Malte Merschformann – Blue Water, GER 0 – 1,26
2) Brianne Beerbaum – Kiss me, GER 0 – 1,45
3) Laura Andre – L.B. Zornell II, SUI 0 – 1,55
4) Hugo Kogelnig – Vermont 2, FIN 0 – 1,84
…18) Aida Hämäläinen – Hurby, FIN 0 – 3,93
…25) Sani Illi – Kasilias Eas Sho Z, FIN 0 – 4,84
…42) Veera Salminen – Kandinsky, FIN 4 – 7,31
…58) Saara Kojola – Quartz van de Heemstede, FIN 4 – 10,17
Juniorit, joukkuekilpailu
Lähti 20 joukkuetta
1) Saksa 5,30 vp
2) Alankomaat 8,71
3) Suomi 9,08
Täydet tulokset: LINKKI
Kilpailun aikataulu: LINKKI
Seuraa kilpailua: ClipMyHorseTV
Uutiset
- 31.10.2026Kouluohjelmat uudistuvat – hevosen rentous ja tasapaino korostuvat
- 25.10.2026Kouluratsastuksen EQPro Championsarjan finaalit ja Winter Cupin ensimmäiset osakilpailut ratkottiin Ypäjän Hevosopistolla
- 24.10.2026Vekardo ja Lassi Lehmusto suomenhevosten hallimestarit 2026 – Itä-Suomi voittoon alueiden välisissä koulumestaruuksissa
- 23.10.2026Yhteistyö Pohjola Vakuutuksen kanssa jatkuu
- 23.10.2026Ratsastajainliiton toiminnanjohtajahaku on alkanut
- 22.10.2026Noora Pentin kolumni - Huipulle kasvetaan arjessa, joukkueeksi yhdessä
- 21.10.2026Kaisa Kähö jättää tehtävänsä Ratsastajainliitossa
- 11.10.2026Suomalaisratsukoille menestystä Strzegomissa – Lotte Palmgren ja Insa luokkavoittoon
- 5.10.2026Maailmancupin kausi käynnistyy Oslosta ja loppuu Helsinkiin – Hyppää mukaan
- 4.10.2026Järvinen ja Takkinen valjakkoajon Suomen mestareiksi