Kalalahti ja Hessin Vihtori Suomenhevosten valjakkomestareiksi
16.9.2019

Hannu Kalalahti - Hessin Vihtori. Kuva: Henrika Lehtinen
Valjakkoajokilpailun toinen päivä kisattiin tänään sateisessa säässä Ypäjän Hevosopistolla, mutta se ei menoa haitannut. Suomenhevosten valjakkomestariksi ja kultamitalille Prix de Suomen Hippos luokassa tyylitteli kokenut Ypäjäläinen parivaljakko Hannu Kalalahti - Hessin Vihtori. Hessin Vihtorin kasvattaja on Urjalalainen Heidi Sinda, joka sai mestaruushopeaa ori Rannan Ruhtinaan kanssa. Pronssia ajoi niin ikään Urjalasta kotoisin oleva Piia Liitiä - Piian Pimu.

Hannu Kalalahti, Heidi Sinda ja PiiaLiitiä. Kuva:Leena Kalalahti
Viikonloppuna kilpailtiin myös Shetlanninponien mestaruudesta. Kultaa saivat valjakko Jenni Hietala - Anyan Indiana ja hopeaa Tiina Kämäläinen - Sandbackas Fuchsia.

Jenni Hietala ja Tiina Kämäläinen. Kuva: Henrika Lehtinen.
Helpossa luokassa ykkönen oli Deilina Bishop-Westerlund - Wigners Dragon Fly. Samassa luokassa parhaana russ-valjakkona palkittiin Mia Ventoniemi – parilla Lizalie Miris & HS Luzille Miris.
Vaikean luokan voittaja voittoon ajoi Ben Simonsen - Ragyogó.
Uutiset
- 13.9.2026Vikellyksen SM – Alangolle senioreiden lajimestaruus ja Välitalolle junioreiden SM-kulta
- 13.9.2026Kenttäratsastuksen PM – Norhalle ja seniorijoukkueelle hopeaa, nuorille ja junioreille joukkuepronssia, Moisalalle luokkavoitto
- 12.9.2026Kenttäratsastuksen PM – Nuoret ja junioriratsastajat huippuvireessä
- 12.9.2026Estejuniorijoukkue nappasi voiton Nations Cupin Challenge Cupissa
- 11.9.2026Kenttäratsastuksen PM – Nuorten ja junioreiden joukkue jatkaa kärjessä koulukokeen jälkeen
- 10.9.2026Kenttäratsastuksen PM-joukkueet nimetty – kisa käynnistyy perjantaina
- 10.9.2026Hevosvaltiopäivät 2026 – Hevosalalla on nähtävissä paljon potentiaalia
- 7.9.2026MM München – Valjakkojoukkue nousi aina 11. tilalle
- 7.9.2026Helsinki Horse Show 2027 – ohjelman tähtinä myös Kyra ja Cathrine
- 6.9.2026Kouluratsastuksen Pohjola-finaalit Wesunda Dressagessa – Kärkkäinen, Pirinen, von Wendt ja Lehmusto voittoihin