Kintunjälki-hevostaitotapahtuma Ypäjällä syyskuussa – mukana ilo ja valo
2.8.2023
Opistohallilla 9.9. klo 12.00-13.30. Kintunjälki on erilainen hevostaitotapahtuma. Se pohjautuu lännenratsastukseen ja Päivi ”Kinttu” Koipijärven (1963-2021) yksilölliseen tapaan keskustella hevosten ja muiden eläinten kanssa.

Kinttu Koipijärvi oli graafikko ja valokuvaaja, joka taltioi hevosen luontaista laumaelämää kameran linssin läpi omaleimaisella ja taitavalla tavalla. Kinttu toi hevostenkäsittelyyn mukaan ilon, ystävyyden ja ajattomuuden. Kaikessa oli mukana VALO, sekä kuvaamisessa että asenteessa.
Tervetuloa mukaan kaikille avoimeen ja maksuttomaan hevostapahtumaan, jossa keskiössä ovat vastuulliset hevostaidot, hyvä johtajuus sekä hevosen ja ihmisen välinen yhteistyö.
Ohjelmasta vastaavat lännenratsastuksen ja maasta käsittelyn valmentaja ja hevosalanyrittäjä Johanna Hytönen Juurelan tallilta, kotieläinyrittäjä ja lännenratsastaja Martina Bergström sekä valmentaja ja johdon työnohjaaja Anne Salonen.
Paikalla on myös Kintun ja Liisa Summasen perustama Likiz, jonka tarinan voit lukea sivuilta: www.likiz.fi
Toivottavasti tapaamme Ypäjällä!
Laitathan ennakkoilmoittautumisesi osoitteeseen: terhi.koipijarvi@miltton.com
Lisätietoja Terhiltä, p. 050 5989958.
Uutiset
- 18.7.2025Annina Nordström ja Fuzhou ensimmäisissä EM-kilpailuissaan 50 parhaan joukossa
- 18.7.2025Valjakkoajon Nordic Masters Driving Ypäjällä – jokaisen senioriluokan koulukokeen kärjessä suomalaisvaljakko
- 17.7.2025Annina Nordström ja Fuzhou semifinaaliin esteratsastuksen EM-kilpailuissa A Coruñassa
- 17.7.2025Suomalaisvikeltäjille menestystä Flyingen kolmen tähden kilpailussa – Anna Kivistö kolmas 3* yksinvikellyksessä
- 15.7.2025Valjakkoajon Nordic Masters Driving Ypäjän Hevosopistolla – mukana 38 kansainvälistä valjakkoa
- 15.7.2025Kouluratsastuksen Pohjola-finalistit selvillä
- 15.7.2025Annina Nordströmin Fuzhou läpi eläinlääkärintarkastuksesta – ratsukko kilpailee ensimmäisen EM-ratansa huomenna A Coruñassa
- 14.7.2025Askellajiratsastuksen SM - finaalipäivän palkintohuumaa Ypäjällä!
- 13.7.2025Elli Viitala ja Woodcroft Rockstar Pohjola Tourin viimeisen osakilpailun voittoon
- 13.7.2025Ikäluokkien esteratsastuksen EM-kilpailut Riesenbeck – Nita Tolonen lapsiratsastajien henkilökohtaisessa finaalissa