Kirkkonummen Ratsastajien juniorit tukemaan Janni Martikaisen projektia

17.9.2021

Kouluratsastaja Janni Martikaisen Pariisi-projekti on avannut kirkkonummelaisille junioriratsastajille aivan uuden tavan tutustua kilparatsastajan arkeen. Projektin tarkoituksena on hankkia yhteisomistushevonen U25-ratsastaja Janni Martikaiselle. Ostamalla osuuden hevosesta seurat ja yritykset tukevat Jannin tietä kansainväliselle huipulle.

Janni Martikainen tapaamassa Kirkkonummen Ratsastajia. Kuvat Tarja Teräväinen.

 

Tiedote Tarja Teräväinen
 

”Haluamme antaa junnuille mahdollisuuden seurata huipulle tähtäävän kilparatsastajan matkaa läheltä. Oppimisen matka huipulle - mitä kaikkea se vaatii, sekä ilot ja surut matkan varrelta. Ja mikä parasta - hevosenomistajana. Siksi seuramme lähti mukaan tukemaan Jannin matkaa Pariisin olympialaisiin”, seuran puheenjohtaja Anne Stjernberg sanoo.

Seuran lähteminen sponsoriksi ei ole ihan tavanomainen ratkaisu, mutta Kirkkonummen Ratsastajien mielestä juuri hyvä.

”Tämä on moderni tapa jatkaa seuran perinnettä, sillä aikoinaan seurallamme oli omia hevosia ja nyt voimme toteuttaa saman, hieman eri muodossa. Nauttia hevosenomistajan eduista, ilman siihen liittyviä velvollisuuksia”, Stjernberg nauraa.

 

 

”Samalla autamme tavoitteellista ja lahjakasta ratsastajaa pääsemään unelmiinsa. Matkan seurannasta ehkä meidänkin seuramme poikii tulevaisuuden olympiaratsastajan.”

Käytännössä seura tarjosi 54:lle juniorijäsenelleen mahdollisuuden omistaa pieni palanen Janni Martikaisen tulevasta GP-hevosesta. Kimppaa vetää aikuinen, jäsensihteeri Suvi Ruponen. Yhteistyön alku sinetöitiin junioreiden ja Jannin tapaamisella aurinkoisena päivänä tallilla. Nimmareita kirjoiteltiin ja Janni kertoi ratsastusurastaan. Jokainen juniori sai kultaisen Paris project -pinssin ja fanikortin.

 

 

Kiitollisen Jannin lähdettyä paikalta kuultiin vielä junnujen supinaa siitä, miten he voisivat matkustaa yhdessä katsomaan tulevan hevosensa kilpailuja.

”Kyllä tämä luo ihan erityistä yhteishenkeä ja tekemisen meininkiä normaaliin talliarkeen”, iloitsee Stjernberg.


Mikä on Janni Martikaisen #parisproject - www.jannimartikainen.com