Kokkolassa kisattiin kansallisilla esteillä

14.7.2021

Kokkolan Ratsastajien kansalliset estekilpailut käytiin viime viikonloppuna pääosin helteisessä säässä pientä virkistävää ukkoskuuroa lukuunottamatta.

Tiedote: Sanni Hanhisalo / Kokkolan Ratsastajat ry

Rosa Renlund - Harmonie de Briel D'Or, kuvaaja Tomas Renlund

Vaikka useat samanaikaiset kilpailut saattoivat verottaa osallistujamäärää, kilpailuissa nähtiin kuitenkin yhteensä 226 starttia 80 - 130 cm tasolla. Lauantaina 130 cm:n pääluokan 200 eruon ykköspalkinto jäi Kokkolaan, kun järjestävän seuran edustaja Rosa Renlund voitti luokan ratsullaan Harmonie de Briel d’Or. Sunnuntain 130 cm:n luokassa nähtiin
puolestaan Oulun ratsastajien Mirella Lesonen-Hakolan kaksoisvoitto ratsuilla Luchador ja Winput Vk Z.

SRL:n sarjakilpaluista Kokkolassa kilpailtiin pikkuponicupin ja jnioricupin osakilpailut. Pikkuponicupin osakilpailussa voittoon ratsasti Katariina Ala-Äijälä ponilla Viiser ja junioricupin
osakilpailuvoiton vei nimiinsä Lina From Juniper Romeolla. 

Kilpailut sujuivat hienosti; järjestäjän näkökulmasta erityisen ilahduttavaa oli hyvä tunnelma ja paikallaolijoilta saatu positiivinen palaute, sekä suuri määrä oman seuran ratsukoiden startteja ja sijoituksia.

Kilpailun tulokset: https://online.equipe.com/fi/competitions/42044 

Neea Oinas - Lakritsikinuski, kuvaaja Janne Tuikka.