LähiTapiola yhteistyö jatkuu - jäsenten vakuutusturva paranee
22.11.2018
Suomen Ratsastajainliiton ja LähiTapiolan yhteistyö jatkuu ja laajenee. Jatkossa jäsenyyteen kuuluu yhä kattavampi tapaturmavakuutus.
LähiTapiola yhteistyö jatkuu – jäsenten vakuutusturva paranee
Ratsastajainliitto laajentaa pitkäaikaista yhteistyötään LähiTapiolan kanssa. Jatkossa jäsenyyteen kuuluu yhä kattavampi tapaturmavakuutus.
– Ratsastajainliitto ja sen seurojen jäsenet ovat meille tärkeä asiakasryhmä. Pyrimme vastaamaan jäsenten tarpeisiin laajentamalla jäsenyyteen kuuluvan tapaturmavakuutuksen turvaa ja tuomalla TerveysHelppi-etälääkäripalvelun liiton jäsenten käyttöön osana vakuutusta, kertoo yksikönjohtaja Matias Ruponen LähiTapiolasta.
Jäsenyyteen kuuluva tapaturmavakuutus on parannettu vastaamaan paremmin ratsastajan tarpeita. Jäsenvakuutuksen hoitokulujen vakuutusmäärä nousee 15 000 euroon ja lisävakuutuksessa jopa 30 000 euroon. Vakuutusturvan kattavuutta on lisätty molemmissa vakuutuksissa. Tarkemmat tiedot ensi vuonna voimaan tulevista uusista ehdoista tulevat lähiaikoina verkkosivuille.
– SRL on iloinen, että LähiTapiola haluaa kehittää hyvää yhteistyötämme edelleen ja etsiä uusia tapoja tuottaa etuja ja palveluja jäsenistöllemme, toteaa toimitusjohtaja Pekka Törmälä.
– LähiTapiola jatkaa edelleen keskeisten kilpailusarjojemme tukijana, hän jatkaa.
Jäsenet saavat myös alennuksen ja omavastuuedun LähiTapiolan hevosen vakuutusratkaisuista.
LähiTapiolan nykyaikaisen TerveysHelppi-mobiilisovelluksen avulla voi olla heti yhteydessä terveydenhuollon ammattilaiseen klo 7 – 23 vuoden jokaisena päivänä ja samalla saa myös vakuutusasiat hoidettua. Tästäkin palvelusta tulee lähiaikoina lisätietoja.
Uutiset
- 23.3.2026Tule mukaan strategiaseminaariin keskustelemaan tulevaisuudesta
- 23.3.2026MM-kilpailuihin tähtäävä Leena Kalalahti onnettomuudessa
- 18.3.2026Candy Cup 2026 - Maastoesteratsastuksen valmennussarja lapsille ja junioreille
- 15.3.2026Ville Vauriolle hallimestaruus ja hattutemppu
- 5.3.2026Ratsastajainliiton puheenjohtaja ja hallitus nauttivat jäsenistönsä luottamusta
- 1.3.2026HIHS 2026 – Steve Guerdat Helsingin maailmancupin voittoon – varmisti paikkansa finaaliin
- 1.3.2026HIHS 2026 - Amateur Tour Top 10 finals presented by Black Horse huipentui Kultajousi areenalla
- 1.3.2026HIHS 2026 – Lassi Lehmusto ja Vekardo tanssahtelivat Winter Cupin voittoon
- 1.3.2026HIHS 2026 – Hän teki sen taas – Jone Illi ja Caprivi 145 cm luokan voittoon
- 1.3.2026HIHS 2026 – Kullo Kender ja Agilero Pohjola Bronze Road to Helsinki voittoon