Lännenratsastaja Pete Perkiö voitti Ruotsissa
1.6.2010
Lännenratsastuksen reiningin EM-kilpailu, Ruotsi 10.7.
Pete Perkiö voitti Ruotsissa
Pete Perkiö voitti Ruotsissa NRHA EM-kisojen yhteydessä pidetyn NRHA Youth (14-18) luokan hevosella Boogies Little Lena. Ratsukon tulos oli 139,5 Toinen luokassa oli Jessica Stenberg / Sashimi (139,5) Britanniasta ja jaetulle kolmannelle sijalle ratsasti Rebekka Ylitalo hevosella Brown Sugar (138,5). Luokassa lähti 24 ratsukkoa.
Perkiöllä ja Stenbergillä oli luokassa sama tulos. Perkiö oli jo verrytellyt hevosensa uusintaa varten, mutta Stenberg ei halunnut uusia, jolloin voittajaksi julistettiin Perkiö.
Marja Mustonen ratsasti kuudenneksi NRHA Novice Horse -luokassa tuloksella 140. Luokan voitti Bernard Fonck Belgiasta tuloksella 146.
Huomenna Pete Perkiö ratsastaa EM-luokissa. Hän tavoittelee osallistumisoikeutta ensi vuoden MM-kilpailuihin Kentuckyssä, Yhdysvalloissa.
Lisätietoja: www.bokeberg.com, täältä myös netti-TV.
www.srha.nu,
www.wras.se
www. luckyrider.se
Uutiset
- 11.10.2026Suomalaisratsukoille menestystä Strzegomissa – Lotte Palmgren ja Insa luokkavoittoon
- 5.10.2026Maailmancupin kausi käynnistyy Oslosta ja loppuu Helsinkiin – Hyppää mukaan
- 4.10.2026Järvinen ja Takkinen valjakkoajon Suomen mestareiksi
- 30.9.2026Ratsastajainliiton hallituksen jäsen jätti eroilmoituksensa
- 30.9.2026Mikko Moisalan ura sai vahvan perustan Saksassa – ”Kannatti mennä, se oli hyvä päätös”
- 27.9.2026Hevosopisto Autumn Eventing – Arvi Martikainen ja Pin Rock's Brewington Ostoskatu.com Big Tourin voittoon
- 27.9.2026Nuoret ratsastajat loistivat viikonlopun kilpailuissa
- 25.9.2026HUJO:n puheenjohtaja Satu Väihkönen ojentaa kapulan Noora Pentille
- 25.9.2026Axel Lindberg i Sportliv i helgen och på Yle Arenan
- 13.9.2026Vikellyksen SM – Alangolle senioreiden lajimestaruus ja Välitalolle junioreiden SM-kulta