Lännenratsastusta Hyvinkään helteessä
20.6.2021
Kuuma kisapäivä sujui hienoissa merkeissä lännenratsastuksen all around -lajeissa Hyvinkäällä.

Hyvinkään Ratsastajat Ry järjesti lauantaina 19.6. Riverside Summer Day by Tempur -kilpailun, joka vietettiin onnistuneesti kuumasta säästä huolimatta.
Lajeista kokonaisina luokkina ratsastettiin western horsemanship, western pleasure, trail in hand ja western trail.
Kansalliset trailit olivat päivän isoimmat luokat 20 startilla. Ensimmäisen kansallisen luokan voittivat Kirsi Jokivalli ja Ice Age Jack. Toisessa kansallisessa trailissa voittoon ratsasti Sonja Marjanen hevosella Mosly Investin Gold.
Aluetasolla horsemanshipin voitti Riina Ronimus hevosellaan AJ Docs O Rima pistein, ja kansallisella tasolla parhaiten menestyivät Susanna Kamunen ja Charlies Doc Cash.
Pleasuressa alueluokan voiton vei Emine Keles ja Miss Becky Edition, kansallisen tason luokan voitti Tiia Jokivalli ja CL Kay Cees Dixie.
Seuratason trail in hand -luokan voitti Maarit Linnekoski hevosella JQH Sheza Sensation.
Tarjolla oli myös walk & jog noviisiluokkia, joissa trailin voitti Misa Riiali hevosella Just The Rocking Soul.
Seuratason trailin voittivat Tuuli Männistö ja Taiga. Aluetason voitto meni Riina Ronimukselle hevosella AJ Docs O Rima.
Kilpailupäivä eteni leppoisasti ja hyvässä tunnelmassa. Mukana oli myös ilahduttava määrä uusia kilpailijoita, ja heitä kannustamme mukaan myös jatkossa!
Tulokset: https://kipa2.ratsastus.fi/events/3b18c679-691d-44e8-9914-256ef389f126/results/
Tiedote ja kuvat: Annika Särkänmäki, Hyvinkään Ratsastajat









Uutiset
- 29.6.2025NBECH – Esteratsastuksessa kultaa ja kaksi hopeaa
- 29.6.2025NBECH - Kaikki esteluokat on peruttu sunnuntailta 29.6.
- 28.6.2025NBECH - Nita Toloselle henkilökohtaista pronssia
- 28.6.2025Katso Pohjoismaiden ja Baltian mestaruudet livenä täältä
- 28.6.2025NBECH - Jonna Aaltoselle jälleen kultaa parakouluratsastuksessa
- 27.6.2025NBECH – Ypäjällä jaettiin perjantaina useita joukkuemitaleita
- 26.6.2025NBECH - Joukkuehopeaa lapsiratsastajille esteillä, koulujoukkueelle pronssia
- 26.6.2025NBECH - Jonna Aaltoselle ja Laura Kangasniemelle henkilökohtaista kultaa
- 23.6.2025Annina Nordström nimetty esteratsastuksen EM-kilpailuihin
- 21.6.2025Alina Huovinen Garcian tavoitteen saavuttaminen matkaratsastuksen EM-kilpailuissa jäi pienestä kiinni