Le Petit Amour ja Susanna Rautanen Breeders.voittoon

18.8.2018

Susanna Rautanen vei himoitun Hankkija Breeders’ Prize -kasvattajakilpailun voiton esteratsastuksessa hevosella Le Petit Amour lauantaina Ypäjällä Nuorten hevosten festivaaleilla.

Susanna Rautanen ja Le Petit Amour. Kuva: SRL / Heidi Lammi.

Le Petit Amour ja Susanna Rautanen Breeders-voittoon

Susanna Rautanen vei himoitun Hankkija Breeders’ Prize -kasvattajakilpailun voiton esteratsastuksessa hevosella Le Petit Amour lauantaina Ypäjällä Nuorten hevosten festivaaleilla.

Kilpailemista rakastava Le Petit Amour on voittanut jo aiemmin urallaan Laatuarvostelun ja 5-vuotisderbyn. Rautasen yrityksen omistama Le Petit Amourin (Cagliostro – Lados) ovat kasvattaneet Susanna Kankaansivu ja Riikka Vuolle.

- Le Petit Amour on hyvä kilpailija. Se haluaa lähteä ja nauttii kilpailemisesta, valkeakoskelainen Rautanen kertoo. Ratsukon suunnitelmissa on jo totuttuun tapaan ulkomaille lähtö. Nuorten hevosten MM:t Lanakenissa jäävät tällä kerralla väliin.

Arvostetussa FWB-yhdistyksen Breeders Prize kilpailussa nähtiin tänä vuonna poikkeuksellisen vähän osallistujia. Tämä puhututti osallistujia myös tallialueella.

- Kilpailuoikeus olisi ollut useilla, mutta harmittavan vähän näistä nähtiin nyt radalla. Toivottavasti tähän saadaan pikaisesti muutos. Kilpailukonsepti on kuitenkin hyvä ja valmistavia kilpailuja hyvin tarjolla. Nuorten hevosten uralla korostuu 4-5-vuotiaana tehty työ ja laadukas valmennus, kolmanneksi Cause I Can hevosella ratsastanut somerolainen Janna Jensen arvioi.

Breeders Prizesta kilpaillaan myös kouluratsastuksessa, jossa ratsastettiin lauantaina 1. osakilpailu. Johdossa tällä hetkellä Sara Lehtilä Riverbank Tiffanylla (78,6). Ratkaiseva toinen osakilpailu on luvassa sunnuntaina klo 12.30 alkaen.

 

Salla Varenti ja I´m Mosaik esteratsastuksen 5-vuotisderbyn voittoon

 

I´m Mosaik (I'm Special de Muze-Lord Z) on ollut hämeenlinnalaisella Varentilla 1-vuotiaasta asti. Merja-Liisa Toivosen kasvattama hevonen on myyty kesäkuussa Sanna Mäkelälle. Tulevaisuudessa hevosen satulassa nähdäänkin Mäkelän poika, 17-vuotias Joonatan Kalliola. Varenti ja I´m Mosaik starttaavat yhdessä vielä ensi viikonloppuna Helsingissä Racing Trophy -sarjan finaalissa ja sen jälkeen tulevaisuus on Kalliolan käsissä.

- Ostin sen aikanaan, koska se irtohyppäsi hyvin ja sillä on kiinnostava suku. Tallissa on kuitenkin liian monta hevosta ja jostain oli luovuttava, Varenti kertoo.

Kouluratsastuksen 5-vuotisderbyssä ratsastettiin myös 1. osakilpailussa, jossa johtopaikalle nousi Stella Hagelstam Hagels DeBeersillä tuloksella 79,2. Kilpailu ratkeaa sunnuntaina.

 

FWB-yhdistyksen esteratsastuksen Breeders Prize tulokset: https://equipe-online.s3.amazonaws.com/assets/90530/original.pdf

FWB-yhdistyksen esteratsastuksen 5-vuotisderby: https://equipe-online.s3.amazonaws.com/assets/90541/original.pdf

 

Kouluratsastus

Luokka 109 - FEI Helppo A Esiohjelma 5-v. hev. 2004/20, 10 lähtijää ja 3 sijoittuu: 1) Stella Hagelstam, Boen Ratsastajat ry – Hagels DeBeers 79.200%, 2) Siiri Kyrö, Orimattilan Ratsastajat ry – Dewdrop's Johnny Depp 77.000%, 3) Lina Bärlund, Husaariratsastajat ry – First Finn Royal 75.000%, 4) Lina Bärlund, Husaariratsastajat ry – Pin Rock's Miffle 72.000%, 5) Katja Kuokka, Kaakon Ratsastajat ry – Fillyhill's My Special 71.200%, 6) Emmi Väisänen, Kuopion Ratsastajat ry – Jugi Carrus 70.200%, 7) Laura Paataja, Kyrkslätt Idrottsförening Rf – Felitzia K 69.600%, 8) Peterina Hakanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Fleur de Fiance 64.600%, 9) Anne Isohätälä, Abc Ratsastajat ry – Diversity 63.800%, 10) Mertsi Kontio, Dressage Team Travers ry – Cherrygarden's Wake Me Up Hyl.

Luokka 110 - FEI Vaativa B Esiohjelma 6-v. hev. 2004/2, 10 lähtijää ja 3 sijoittuu: 1) Sara Lehtilä, Boen Ratsastajat ry – Riverbank Tiffany 78.600%, 2) Tiina Polso, Woikoski Helios Dressage ry – Frac Attraction 71.800%, 3) Maarit Karppinen, Keravan Ratsastusseura ry – His Welt 71.600%, 4) Micaela Rosenlew, Kyrkslätt Idrottsförening Rf – New Hill Raffaello 71.400%, 5) Kitta Hyttinen, Kuopion Ratsastajat ry – Lapinjärvi Sabroso 69.600%, 6) Noora Sarjanen, Ratsastusseura Dc ry – Cabaletta 68.000%, 7) Vuokko Porthan, Kuopion Ratsastajat ry – Lapinjärvi Vermouth 65.600%, 8) Siiri Kyrö, Orimattilan Ratsastajat ry – Kyrö Long John 63.800%, 9) Emmi Väisänen, Kuopion Ratsastajat ry – Kehvola Zeta 61.000%, 10) Saara Rantapuu-Kivelä, Lounais-Espoon Ratsastajat ry – Percival J 59.800%