Marjukka Manniselle Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki
24.2.2023
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö myönsi Ratsastajainliiton hallituksen puheenjohtajalle Marjukka Manniselle Suomen Leijonan I luokan ritarimerkin. Ehdotuksen tekijänä oli Mannisen aiempi työnantaja Raahen seudun hyvinvointikuntayhtymä. Tällä hetkellä Manninen on Iin kunnanjohtaja.
Manninen on toiminut useissa julkishallinen johtamistehtävissä vuodesta 2007 lähtien. Hänen useista luottamustehtävistään merkittävimpänä on Ratsastajainliiton hallituksen puheenjohtajan tehtävä. Perusteluiden mukaan Manninen tunnetaan erinomaisena henkilöstö- ja asiajohtajana. Hänellä on merkittävät yhteistyöverkostot. Hänen johtamat organisaatiot ovat saavuttaneet tavoitteiden mukaisia taloudellisia ja toiminnallisia tuloksia. Manninen on erittäin yhteistyökykyinen ja pidetty johtaja työyhteisössään ja yhteistyökumppaneiden keskuudessa.
Ratsastajainliitto onnittelee Mannista kunniamerkistä!
Uutiset
- 7.9.2026MM München – Valjakkojoukkue nousi aina 11. tilalle
- 7.9.2026Helsinki Horse Show 2027 – ohjelman tähtinä myös Kyra ja Cathrine
- 6.9.2026Kouluratsastuksen Pohjola-finaalit Wesunda Dressagessa – Kärkkäinen, Pirinen, von Wendt ja Lehmusto voittoihin
- 6.9.2026Susanna Granroth ja KG Corazon Pohjola Gold GP sarjavoittoon 2026
- 6.9.2026Suomenhevosen päivä sunnuntaina 6.9.
- 6.9.2026MM München – Järvinen ja Kassander väläyttelivät taitojaan maratonilla
- 4.9.2026MM München – koulukokeessa jäi vielä petrattavaa
- 4.9.2026FEI poistaa venäläisten osallistumista koskevat suojatoimet kilpailuissaan
- 2.9.2026MM München – valjakkojoukkue valmiina
- 1.9.2026Uusi hallitus käynnisti työnsä heti valinnan jälkeen