Mea Packalénille ja Feuerballille nuorten SM-kultaa koulussa
20.9.2020
Hopealle nousivat Janna Pursiainen ja Hiero, pronssia ottivat Louise Jönsson ja Dayna.
Mea Packalén - Feuerball, kuva SRL Hanna Heinonen.
EM-kilpailuissa elokuussa finaalipaikan ratsastanut Mea Packalén voitti nyt nuorten ratsastajien molemmat SM-osakilpailut hevosellaan Feuerball ja kultamitalin yhteistuloksella 146,7.
Mikaela ”Fia” Fabricius-Bjerren kanssa valmentautuva, Tanskassa asuva Packalén otti nyt ensimmäisen nuorten mestaruutensa. Ponivuosilta hänellä on värisuora SM-mitaleita.
- Todella hyvä yleisfiilis jäi, vaikka tänään tuli vähän virheitä. Pelkäsin, tuleeko hevonen villiksi, mutta se suoritti erittäin hyvin, kertoo tyytyväinen kultamitalisti .
Hän toivoo hevosen riittävän jatkoon myös seniorivuosina.
- Laukanvaihdoissa ei tule ongelmia. Piffit ja paffit tarvitsee vielä opettaa, tähän asti olemme keskittyneet nuorten luokissa tarvittaviin asioihin.
Mea Packalén - Feuerball, kuva SRL Hanna Heinonen.
Hopealle ratsasti Janna Pursiainen hevosellaan Hiero (140,7). Packalénin tavoin hänelläkin on menossa viimeinen nuorten vuosi.
- Olen tyytyväinen viikonloppuun ja hevoseen, joka on ollut minulla kolmisen vuotta. Hiero on kiltti ja helppo. Sillä ei ole metkuja, Pursiainen kehuu mukavaa kilpakumppaniaan.
Talliyrittäjänä perheen ratsastuskoulussa työskentelevää Pursiaista valmentaa Kiki Nyberg.
Janna Pursiainen - Hiero, kuva SRL Hanna Heinonen.
Kolmannelle sijalle ja pronssille nousi viime vuoden mestari Louise Jönsson Daynalla (140,3).
- Olen erittäin tyytyväinen tähän päivään. Eilenkin oli oikein hyviä pätkiä, varsinkin raviohjelmassa, mutta piruetissa hevonen hermostui ja koska liikkeen pisteet kerrotaan vielä kahdella, menetimme pisteitä todella paljon.
Kikko Kalliokosken valmentamalla Jönssonilla on vielä ensi vuosi jäljellä nuorissa ratsastajissa.
Louise Jönsson – Dayna, kuva Hanna Heinonen.
Nuoret ratsastajat
1) Mea Packalén– Feuerball, 146.7, Husön Ratsastajat
2) Janna Pursiainen – Hiero, 140.7, Hankasalmen Ratsastajat
3) Louise Jönsson – Dayna 140.3, Helsingin Ratsastajat
Täydet tulokset: https://online.equipe.com/fi/class_sections/535577
Uutiset
- 12.7.2025Tyylipassiluokka käynnisti askellajiratsastuksen SM-kilpailun
- 11.7.2025Nita Tolonen ja Keep Going hyvässä vireessä esteratsastuksen ikäluokkien EM-kilpailuissa Riesenbeckissä
- 11.7.2025Ikäluokkien esteratsastuksen EM-kilpailut Riesenbeck – Suomi yhdeksäs junioreiden joukkuefinaalissa
- 10.7.2025Esteratsastuksen EM-kilpailut La Coruñassa – Annina Nordström ja Fuzhou ensimmäistä kertaa Euroopan mestaruuksissa
- 10.7.2025Anniina Kolun ja Ghanan ensimmäinen rata ratsastettuna Kronbergin kouluratsastuksen ikäluokkien EM-kilpailuissa
- 10.7.2025Ikäluokkien esteratsastuksen EM-kilpailut Riesenbeck – toisen kilpailupäivän jälkeen Hugo Kogelnig ja Vermont kuudentena junioreissa
- 9.7.2025Junioreiden joukkueelta vahva aloitus esteratsastuksen ikäluokkien EM-kilpailuissa – Jone Illi kolmantena Celtas Quillianilla
- 8.7.2025Arvokilpailuratsu Supremo on vienyt jo neljä ratsastajaa kansainväliselle tasolle
- 7.7.2025Pohjola Tourin viimeinen osakilpailu ratsastetaan Suonenjoen Mansikkakarnevaaleilla
- 7.7.2025Kouluratsastuksen nuorten ja U25 ratsastajien EM-kilpailut Kronbergissä – Anniina Kolu mukana nuorissa ratsastajissa