Oona Eerola ehdolla FEIn vuoden hevosenhoitajaksi
3.10.2025
Kansainvälinen ratsastajainliitto FEI palkitsee jälleen parhaat FEI Awards 2025 -gaalassa marraskuun alussa. Tänään käynnistyi vuoden parhaiden äänestys, ja ehdokkaiden joukossa on suomalainen hevosenhoitaja Oona Eerola. Hän on mukana Cavalor FEI Best Groom eli paras hevosenhoitaja -kategoriassa yhdessä kolmen muun ehdokkaan kanssa. Gaalassa palkitaan myös vuoden ratsastaja, nouseva tähti ja vuoden innostaja. Ratsastajaehdokkaina ovat Euroopan mestarit Laura Collett ja Justin Verboomen, Marijke Visser ja Richard Vogel.

Oona Eerola työskentelee tällä hetkellä brasilialaisen huippuratsastaja Yuri Mansurin tallilla. Eerola on jo nuorena kiinnostunut elämistä, ja hevosista tuli pian hänen rakkautensa. Hän oli jo 8-vuotiaana auttamassa naapurinsa tallilla, ja vietti siellä paljon vapaa-aikaansa. Eerola aloitti myös ratsastuksen ratsastuskoulussa ja sai 14-vuotiaana oman hevosen, jolla hän kilpaili este- ja kenttäratsastuksessa. Eerola edustaa Kanta-Hämeen ratsastajia.
Suoritettuaan koulun ja naisten vapaaehtoisen asepalveluksen, hämeenlinnalainen Eerola kuunteli sisäistä ääntään ja lähti töihin hevosten pariin. Ensimmäinen työpaikka tallilla löytyi Sveitsistä, jossa hän toimi kolme vuotta kisahoitajana ja ratsuttajana.
Sveitsistä Eerola siirtyi Mansurin tallille Alankomaihin. Hän tiesi Mansurin tallin olevan täydellinen paikka oppia hevosalaa ja kilpaurheilua korkeimmalla tasolla. Eerola, 28, on viihtynyt Mansurin luona kolme vuotta ja on noussut tallin päähoitajaksi. Häntä kehutaan erittäin luotettavaksi ja työnsä vastuullisesti ja suurella sydämellä tekeväksi. Kiitosta saa myös Eerolan positiivinen ja ystävällinen luonne.
Oona Eerola on ehdolla kansainvälisen ratsastajainliiton FEI:n vuoden hevosenhoitajaksi. Muut ehdokkaat ovat Sanne Melsen, Adam Short ja Steffi Wiegard. Sanne työskentelee esteratsastaja Gilles Thomasille, Adam kenttäratsastaja Tom McEwenille ja Steffi Isabel Werthille. Muut äänestettävät kategoriat ovat Peden Bloodstock FEI Best Athlete, Longines FEI Rising Star, FEI Inspire.
Suomalaiset hevosenhoitajat ovat arvostettuja työntekijöitä monilla ratsastuksen ja ravipuolen huipputalleilla. Emma Uusi-Simola oli ehdolla ja voitti saman FEIn vuoden hevosenhoitajapalkinnon vuonna 2023. Uusi-Simola on ollut pitkään sveitsiläisen huippuratsastaja Steve Guerdat´n hevosenhoitajana.
Äänestä Oona Eerolaa: LINKKI
Äänestysaika päättyy 12.10.2025.
Uutiset
- 5.8.2026Askellajiratsastuksen PM-kilpailut starttasivat Gæðingakeppniluokilla
- 3.8.2026Tallille!-tapahtumat ovat käynnistyneet – löydä omasi
- 31.7.2026Axel Lindberg voittoon Lempäälän Ranskalaisessa viikonlopussa – Aurinkoinen Vaihmala tarjosi huippu-urheilua
- 29.7.2026Anna Johansson loisti Kajaanissa
- 27.7.2026MM Aachen 2026 – Suomen ennätyssuuri ratsastuksen MM-joukkue valittu
- 26.7.2026Ikäluokkien EM Hagen – Hugo Kogelnig, Sani Illi ja Jone Illi viidentoista parhaan joukossa ikäryhmiensä henkilökohtaisissa finaaleissa
- 26.7.2026Antti Linna ja Don Jan S Z Myrkyn Pohjola Gold GP’n parhaat
- 25.7.2026Ikäluokkien EM Hagen – Hugo Kogelnig kolmannelta sijalta henkilökohtaisen kilpailun finaaliin, juniorijoukkue finaalissa kuudes
- 23.7.2026Ikäluokkien EM Hagen – Juniorijoukkue nousi kolmanneksi, Hugo Kogelnig ja Jone Illi kohensivat asemiaan kärjen tuntumaan
- 22.7.2026Ikäluokkien EM Hagen – Juniorijoukkue kuudes, Hugo Kogelnig Vermontilla kahdeksas