Pohjola-sarjan palkitut vapaaehtoiset kokoontuivat Horse Show’ssa
27.10.2023
Kuluneen kilpailukauden aikana SRL ja Helsinki International Horse Show ovat yhteistyössä palkinneet este- ja kouluratsastuksen Pohjola-sarjoissa ansioituneita vapaaehtoisia talkoolaisia, jotka kokoontuivat Helsingin Jäähallille viikko sitten perjantaina liiton ja Horse Show’n tarjoamaan hemmottelu- ja tutustumisiltaan.
Illan aikana kierrettiin tutustumiskierros Helsingin Jäähallin kulisseissa Horse Show'n toimihenkilöpäällikkö Virpi Nordbladin johdolla, sekä kohotettiin malja kansallisten kilpailuiden talkoovoimalle. Paikalle oli saapunut mukava määrä palkittuja vapaaehtoisia ratsastusseuroista ympäri Suomen.
”Tuntuu kivalta, että vapaaehtoistyötä huomioidaan ja sitä arvostetaan. Jonen [Illi] kolmas sija kansainvälisessä luokassa on ollut minulle tämän päivän kohokohta. Torstaista lähtien olen ollut täällä fiilistelemässä, ja sunnuntaihin saakka jatketaan. Meillä on täällä seuran kannustusjoukoilla koko viikonloppu jännitettävää”, kertoi paikan päälle saapunut Myrkyn Yksityisratsastajien Leena Storhannus.
Tuusulan Ratsastajien Mikael Oinas vaikuttui kierroksella erityisesti talkoolaisten ja eri tehtävien suuresta määrästä. Helsinki International Horse Show’ssa toimii lähes 500 vapaaehtoista.
”Kierros kulisseihin ja eri toimihenkilötiloihin oli mielenkiintoinen, oli vaikuttavaa päästä paikkoihin mihin ei normaalisti pääse, vaikka olisi hevosenkin kanssa kilpailemassa. Talkoolaisten ja eri toimintojen määrä oli vaikuttava. Seurakisoissakin voi toki nähdä vastaavaa tehtävien jakoa, mutta paljon pienemmässä mittakaavassa. On myös kiva päästä nauttimaan kilpailuista ja Helsingin hengestä”, Oinas kertoo.
Dressage Team Traversin Sari Ukkonen on itsekin ollut mukana vapaaehtoisena Helsinki Horse Show’ssa.
”Tutustumiskierros oli minulle aika tuttua juttua, olen itsekin ollut talkoolaisena ja stewardina Horse show’ssa. Olikin ihana tulla tänne tällä kertaa ihan vain turistina ja tavata paljon tuttuja! Tällainen muistaminen tuntui tosi hyvältä kiitokselta, on mahtavaa päästä kerrankin itse rentoutumaan ja nauttimaan kilpailuiden seuraamisesta. Tykkään kovasti tehdä talkootyötä, muistaminen tuntuu hyvältä”, kiitteli Ukkonen.
Suomen Ratsastajainliiton kansallisen kilpailutoiminnan kehittäjä Liina Hannula kiitti talkoolaisia sekä heidän edustamiaan ratsastusseuroja kansallisten kilpailuiden eteen tehdystä tärkeästä työstä, ja painotti ratsastusseurojen tärkeää asemaan kansallisen kilpailutoiminnan mahdollistajana. Hannula kehotti puheessaan vapaaehtoisia myös osallistumaan liiton tarjoamiin sääntökoulutuksiin, sekä kannusti osallistumaan toimihenkilöiden lisenssikoulutuksiin kilpailujärjestämisen tukena.
Kiitos kaikille Pohjola-sarjojen Supervapaaehtoisille sekä kaikille talkoolaisille, jotka mahdollistavat kansallisen kilpailutoiminnan pyörimisen Suomessa!
Uutiset
- 17.6.2026Uusi sivu Pohjanmaan valjakkoajon historiassa
- 16.6.2026Ratsastajainliiton strategiatyö vuosille 2027–2030
- 14.6.2026Esteratsastuksen Pohjola Gold GP jatkui Niina Kakriaisen ja AH Revolutionin osakilpailuvoitolla
- 14.6.2026Annina Nordströmille ja Fuzhoulle toinen sija 155 cm Grand Prix’ssa
- 13.6.2026Kouluratsastuksen Pohjola-sarjan toiset osakilpailut ratsastettu – Anna Kärkkäinen jatkaa Grand Tourin kärjessä
- 12.6.2026Niclas Aromaa ja Cascalinus loistivat Drammenissa – Suomi NC semifinaaliin
- 12.6.2026Hevosala julkaisi yhteisen eduskuntavaaliohjelman vuodelle 2027 – ”Nyt tarvitaan kaikkien panosta”
- 11.6.2026Hevonen menehtyi äkillisesti Ruskeasuolla
- 10.6.2026In memoriam Tutu Sohlberg
- 8.6.2026FEI World Championships Aachen 2026 lähestyy