Ponivaljakkojen MM-kisat – "Odotukset ovat korkealla"
29.8.2023
Suomen valjakkoajon MM-joukkue valmistautuu Oirschotissa, Alankomaissa viisipäiväiseen kilpailuun joukkueenjohtajan Ben Simonsénin johdolla. Joukkueeseen kuuluvat ponipareissa Heidi Koski ja HS Choko sekä Suotolan Waino, Mia Ventoniemi ja HS Luzille Miris sekä Lizalie Miris, ja poniyksiköissä Deilina Bishop-Westerlund ja Wikners Dragon Fly ja Raisa Takkinen ja Kooihuster Harro.

Kaikki ponit saapuivat paikalle hyvissä voimin ja ovat päässeet jo valmistautumaan kilpailuun valmentaja Tomas Erkissonin johdolla.
”Kuljettajat ovat innoissaan Tomasin avusta, ja itselleni on helppoa toimia pitkäaikaisen maajoukkuevalmentajan kanssa”, kertoo Ben Simonsén.
”No odotukset ovat tietenkin vaikka mitä, mutta tavoitteetkin ovat äärimmäisen kovat. Meillä on kolme kuskia hakemassa MM-debyyttiään, ja heidän osaltaan tavoitteet ovat maltillisemmat. Odotamme hyviä suorituksia ja sijoituksia puolivälin paremmalle puolelle.”
”Raisa on jo useamman arvokilpailun kuski. Hänellä on hieno poni ja hän on taitava kuski. Odotamme sitä, että hän nousee korkealle ja jättää taakseen muita huippukuskeja. Tämä on virheherkkä laji”, muotoilee Simonsén.
Olosuhteet ovat kisapaikalla hyvät viime päivien runsaista sateista huolimatta. Kisapaikan pohjat ovat kunnossa ja suoritusalueet lähellä toisiaan. Poneilla oli tänään eläinlääkäritarkastus, ja iltapäivällä joukkue pääsee tutustumaan maratonin esteisiin.
30.8.-3.9. Valjakkoajo, ponit Oirschot, Alankomaat
Aikataulu
30.8. klo 9.00-18.30 koulukoe, poniyksiköt
31.8. klo 9.00-18.30 koulukoe, poniparit
1.9. klo 9.00-18.30 koulukoe, nelivaljakot
2.9. klo 9.00-18.00 maraton
3.9. klo 9.00-18.00 tarkkuuskoe
Järjestäjä: https://www.ponydrivingoirschot.com/
Suomen joukkue:
Heidi Koski – HS Choko, Suotolan Waino
Mia Ventoniemi – HS Luzille Miris, Lizalie Miris
Deilina Bishop-Westerlund – Wikners Dragon Fly
Raisa Takkinen – Kooihuster Harro
Joukkueenjohtaja Ben Simonsén
Uutiset
- 17.6.2025Alina Huovinen Garcia kilpailee 21.6. matkaratsastuksen EM-kilpailussa
- 17.6.2025Suomi Nations Cupin semifinaalissa tavoittelemassa Longines EEF -sarjan finaalipaikkaa
- 16.6.2025Kenttäratsastuksen sarjakilpailuja kilpailtiin Keravalla
- 15.6.2025Onnistunut viikonloppu Henri Ruosteelle Tiffanys Diamondilla
- 15.6.2025Pohjola Gold Grand Prix Pipsa Koskelle – myös Sani Illi voittoon
- 15.6.2025Ratsastuksenopettajien mestaruudet ratkaistiin Ypäjällä
- 14.6.2025Esteratsastuksessa lauantaina kolme Pohjola-osakilpailua
- 14.6.2025Kouluratsastuksen Pohjola Grand Tour Kati Kalliolle ja Radcliffille
- 14.6.2025Ypäjä Paavo ja Helkky Ylönen voittoon Prestige Cupissa Ypäjällä
- 12.6.2025Asetus hevosten hyvinvoinnista astuu voimaan tammikuussa 2026