Ratsastajainliiton kevätkokouksessa päätettiin kokouksen keskeyttämisestä
19.4.2026
Suomen Ratsastajainliiton sääntömääräinen, 19.4. järjestetty kevätkokous todettiin laillisesti kokoon kutsutuksi, mutta esityslistalta käsiteltiin ja hyväksyttiin vain kultaisten ansiomerkkien esitykset. Sääntömääräisiä asioita ei käsitelty, sillä 17.4. julkaistu tilintarkastajan lausunto ja siinä esiin tullut raportointivirhe ja saamatta jääneet Maa- ja metsätalousministeriön tuet tulivat ilmi vasta kun kevätkokouksen ilmoittautumisaika oli päättynyt.

Kokouksen valmistelumenettely ei ole ollut kokoukseen valitun puheenjohtaja Tarja Wistin mukaan hyvän hallintotavan mukainen mutta kuitenkin laillisesti kokoon kutsuttu ja laillinen.
Hallituksen puheenjohtaja Marjukka Manninen selvitti tarkemmin tilintarkastusprosessin kulkua kohti kevätkokousta, ja sitä, miksi lopulliset asiakirjat ovat olleet käytettävissä vasta tällä viikolla.
”Tilanne on totta kai todella ikävä, ja raportoinnissa on tapahtunut merkittävä mutta inhimillinen virhe, josta ei valitettavasti ole hallitukselle kerrottu. Tämän vuoksi tilanteen selvittyä hallitus joutui toteamaan, että on menettänyt luottamuksensa toiminnanjohtajaan ja yhteisesti on sovittu, että hän irtisanoutuu. Hän on tämän jälkeen osallistunut aktiivisesti tilanteen selvittämiseen. Virhe ei ole ollut tahallinen, eikä siitä ole hyötynyt kukaan taloudellisesti. Kyseisellä virheellä ei ole vuoden 2025 osalta tulosvaikutusta, mutta kirjaus on tehty taseeseen, josta asia lähti alun perin selviämään.”
Kokousedustajat päättivät, että tilinpäätös ja vastuuvapaus sekä muut asialistalla olleet kohdat käsitellään jatkokokouksessa. Siitä toimitetaan jäsenistölle erillinen kutsu vähintään kaksi viikkoa ennen, ja siihen saavat ilmoittautua kaikki jäsenet, myös ne, jotka eivät olleet läsnä 19.4. kokouksessa. Se pidetään, kun työryhmä on saanut tehtyä selvitystyönsä, mutta viimeistään kesäkuun loppuun mennessä.
Erityistarkastuksen ja raportin tekee työryhmä, jonka puheenjohtajana ja koollekutsujana toimii toiminnantarkastaja Håkan Wahlman. Hänen lisäkseen ryhmään kuuluvat kokousväen valitsemat Aisa Aarnio-Wihuri, Päivi Savilahti-Bäckman ja Niklas Närhinen. Ryhmä käyttää apunaan SRLn tilintarkastajia, joista Juhani Loukusa on vastuullinen tilintarkastaja, ja ulkopuolista, ryhmän itse nimeämää juristia.
”Hallitus esitti ja pitää tärkeänä, että hallinnolliset prosessit ja talous erityisesti avustusten osalta tarkastetaan, jotta tarkastus- ja varmistusprosessit saadaan sellaisiksi, että hallitus pystyy varmistamaan, etteivät vastaavan tapaiset virheet pääse enää tapahtumaan. Me hallituksen jäsenet olemme luonnollisesti pahoillamme ja pyydämme anteeksi, että tämä pääsi tapahtumaan.”
Suomen Ratsastajainliiton kannatusyhdistyksen kevätkokouksessa osallistujat vahvistivat tilinpäätöksen ja myönsivät vastuuvapauden hallitukselle.
Kultaiset ansiomerkit
Ratsastajainliiton liittokokous myönsi kultaisen ansiomerkin Liisa Jalkaselle Siilinjärveltä, Reijo Hietamäelle ja Pia-Mari Tanskaselle Helsingistä ja Sirpa Ruojärvelle Porista. Kultainen ansiomerkki voidaan myöntää henkilölle, joka on vähintään 20 vuoden ajan erittäin ansioituneesti toiminut liiton, jäsenyhdistyksen ja -yhteisön hyväksi, joka on toimenpiteillään tuntuvasti tukenut liiton toimintaa tai erittäin huomattavasti myötävaikuttanut koko maan ratsastusurheilun edistämisessä.
Uutiset
- 26.7.2026Ikäluokkien EM Hagen – Hugo Kogelnig, Sani Illi ja Jone Illi viidentoista parhaan joukossa ikäryhmiensä henkilökohtaisissa finaaleissa
- 26.7.2026Antti Linna ja Don Jan S Z Myrkyn Pohjola Gold GP’n parhaat
- 25.7.2026Ikäluokkien EM Hagen – Hugo Kogelnig kolmannelta sijalta henkilökohtaisen kilpailun finaaliin, juniorijoukkue finaalissa kuudes
- 23.7.2026Ikäluokkien EM Hagen – Juniorijoukkue nousi kolmanneksi, Hugo Kogelnig ja Jone Illi kohensivat asemiaan kärjen tuntumaan
- 22.7.2026Ikäluokkien EM Hagen – Juniorijoukkue kuudes, Hugo Kogelnig Vermontilla kahdeksas
- 21.7.2026Ikäluokkien EM Hagen – Jone Illi ja Celtas Quillian ensimmäisenä kilpailupäivänä seitsemänsiä
- 20.7.2026Suomen ensimmäiset viralliset Working Equitation -kilpailut Riihimäellä
- 20.7.2026Askellajiratsastuksen SM-mitalit jaettiin Ypäjällä – Arnór Dan Kristinssonille neljä suomenmestaruutta
- 19.7.2026Vilma Leppäkangas ja Paletin Liekki suomenhevosten estemestariksi 2026
- 19.7.2026Annina Nordström ja Fuzhou sijoille Riesenbeckissä