Reining ei ole enää FEI:n jäsenlaji
19.11.2021
Kansainvälinen ratsastajainliitto FEI päätti yleiskokouksessaan (17.11.2021) poistaa reiningin FEI:n jäsenlajeista. Pitkistä neuvotteluista huolimatta FEI:lla ja NRHA:lla on perustavanlaatuisia eroja reiningin säännöistä. Päätöksessään FEI edelleen tukee kansallisia liittoja jatkamaan reiningin ylläpitämistä lajina FEI Legacy -ohjelman mukaisesti.
"Haluamme olla tiiviisti mukana luomassa reining-maiden uusia yhteistyön tapoja ja mahdollistamassa lajiaktiiviemme osallistumista kansainväliseen toimintaan. Alustavia ajatuksia tulevaisuudesta kuultiin jo FEI:n kokouksessa, ja tarkemmat ehdotukset etenemisestä tulevat käsittelyyn loppuvuoden aikana.", Ratsastajainliiton toiminnanjohtaja Jukka Koivisto sanoo.
FEI:n päätöksen vaikutuksista reiningin asemaan Suomessa on vielä vaikea sanoa, mutta siihen varmasti vaikuttaa harrastajien oma aktiivisuus. Viime kädessä sen asemasta päättää Ratsastajainliiton hallitus.
”Itse henkilökohtaisesti toivon, että vaikutukset jäisivät mahdollisimman vähäisiksi. Suomessa on kuitenkin nuoria lajin harrastajia, ja kuuluuhan SRL:oon muitakin ratsastuslajeja, jotka eivät kuulu FEI:hin. Myös Ruotsissa lajin suosio on nousussa, ja voisimme halutessamme päästä siihen imuun mukaan”, reiningkomitean puheenjohtaja Tomi Wuorimaa toteaa.
Joka tapauksessa reiningin ja trailin SM-kisat 2022 järjestetään Suomessa ensi kesänä. Tarkemmin sopimusluonnoksista ja neuvotteluvaiheista löytyy linkistä https://inside.fei.org/fei/general-assembly/2021
Uutiset
- 23.6.2026NBECH Strömsholm - Ville Vaurio ratsasti Dantella hopealle
- 23.6.2026NBECH Strömsholm – Ponien koulujoukkueelle pronssia
- 21.6.2026Axel Lindbergille ja Quelle Bonnelle onnistuminen Luhmühlenin neljän tähden kilpailussa
- 18.6.2026NBECH – Kolmessa lajissa ja lähes 50 urheilijan voimin
- 17.6.2026Uusi sivu Pohjanmaan valjakkoajon historiassa
- 16.6.2026Ratsastajainliiton strategiatyö vuosille 2027–2030
- 14.6.2026Esteratsastuksen Pohjola Gold GP jatkui Niina Kakriaisen ja AH Revolutionin osakilpailuvoitolla
- 14.6.2026Annina Nordströmille ja Fuzhoulle toinen sija 155 cm Grand Prix’ssa
- 13.6.2026Kouluratsastuksen Pohjola-sarjan toiset osakilpailut ratsastettu – Anna Kärkkäinen jatkaa Grand Tourin kärjessä
- 12.6.2026Niclas Aromaa ja Cascalinus loistivat Drammenissa – Suomi NC semifinaaliin