Saana Niemisen uran ensimmäinen arvokilpailu edessä
29.9.2022
Saana Nieminen, 17, kilpailee perjantaina matkaratsastuksen nuorten Euroopan mestaruuksissa Vicissä, Espanjassa. Sastamalainen Nieminen ja O' Bajan Batla ovat tällä kaudella voittaneet ja olleet toinen valmistelevissa 2* nuorten matkaratsastuskilpailuissa. Nieminen on myös Suomen mestari hevosella Petrom PL.

O' Bajan Batlan on 11-vuotias ruuna ja sen omistaa itsekin arvokilpailuratsastaja Alina Huovinen-Garcia. Hän kertoo kuulumisia päivää ennen 120 km kisamatkaan Espanjan Vicissä.
”Meillä on ihan kiva fiilis. Hevonen tuntuu olevan hyvässä kunnossa. Tavoitteena on top 10 sijoitus. Ei ole tarkoituksena hitaasti mennä, mutta emme ota stressiä. Tämä on Saanan ensimmäinen arvokilpailu, eikä tänne pääseminenkään ollut itsestään selvyys. Aloitimme yhteistyömme vasta toukokuussa. Nautitaan siitä, että olemme päässeet tänne asti hyvillä tuloksilla. Yritetään tehdä parhaamme, mutta realistisesti. Jos olemme top 10:ssä olemme todella tyytyväisiä. Se olisi mahtava aloitus seuraavalle kaudelle ja meidän yhteistyöllemme”, Alina Huovila-Garcia kertoo.
Järjestäjä: LINKKI
Uutiset
- 4.12.2023Kansallista vapaaehtoisten päivää vietetään 5.12.
- 2.12.2023Jone Illi ja Eolita L BOWA hallisarjan toisen osakilpailun voittoon
- 30.11.2023Kyra Kyrklund viettää syntymäpäiväänsä kilpailuissa
- 28.11.2023Kyra Kyrklundille myönnettiin Olympiakomitean suuri ansiomerkki
- 27.11.2023Veera Salminen voitti Lichtenwoordenissa kolme luokkaa
- 26.11.2023Marjukka Manninen valittiin uudelleen hallituksen puheenjohtajaksi
- 26.11.2023Syyskokouksessa jaettiin kultaisia ansiomerkkejä
- 22.11.2023Emma Uusi-Simolasta vuoden hevosenhoitaja – otti palkinnon vastaan Mexico Cityssä
- 21.11.2023Ratsastajainliitto vastustaa venäläis- ja valkovenäläisurheilijoiden hyväksymistä kansainvälisiin ratsastuskilpailuihin
- 19.11.2023Lapsiratsastajien ja ponien estehallimestaruudet kilpailtiin Tampereella