Seuratoiminnan superviikko sai suosiota – jatketaan hyvää sykettä!

12.11.2021

Ratsastajainliiton seuratoiminnan superviikko 1.-7.11. keräsi Instagramissa yli 280 julkaisua tunnuksella #srlseuratoiminta2021. Ratsastusseurat osallistuivat innokkaasti sosiaalisen median viestintäkampanjaan, jossa monipuolinen, koko maamme kattava seuratoiminta tuli hienosti ja värikkäästi esiin. Seurat kertoivat runsain sanoin, kuvin ja videoin toiminnastaan, arvoistaan, tapahtumistaan, hevosistaan, seuratoimijoistaan, kiittävät vapaaehtoisiaan ja rekrytoivat toimintaansa uusia tekijöitä.

Kuvat Hanna Heinonen.

 

”Suurkiitos kaikille superviikkoon osallistuneille ja kampanjan mahdollistaneille! Viikko oli todellinen menestys ja hieno voimannäyte jäseniltämme. Seuroissa piilee valtava potentiaali vaikuttaa positiivisesti ympärilleen, oppia, opettaa ja kokea hevosharrastus koko sydämellä”, kiittää Ratsastajainliiton toiminnanjohtaja Jukka Koivisto.

Idea seuratoiminnan superviikosta sai alkunsa Ratsastajainliiton seuratoiminnan ohjausryhmältä, ja sitä lähtivät toteuttamaan puheenjohtaja Kirsi Siivonen ja Marja Nuuttila. Vapaaehtoistoimijoiden vetämän seuratoiminnan ohjausryhmän pääpaino on kehittämistyössä ja seurojen toimintaedellytysten vahvistamisessa.

”Julkaisujen perusteella ratsastukseen ja hevosiin liittyvä seuratoiminta on todella idearikasta. Yhteisöllisyys ja lämmin henki huokuivat viesteistä ja kaikki ikäryhmät olivat hienosti edustettuina. Seuratoiminnassa näkee edelleen ihmisten hyväntahtoisuuden ja toisista välittämisen, jota myös kampanja osoitti”, Marja Nuuttila sanoo.

”Olimme positiivisesti yllättyneitä siitä, miten seurat ottivat kampanjan omakseen. Tämä oli upeampaa kuin viimevuotinen joulukalenteri, koska joka päivä aukesi monta luukkua! Ja näistä luukuista paljastui yhä uusia seuroja ja valtavasti aktiivista toimintaa. Mieleemme jäivät mm. jäsenillat ja kepparitunnit”, Kirsi Siivonen jatkaa.

”Kampanjasta on tarkoitus tehdä vuosittainen. Lisäksi tulemme nostamaan seuratoiminnan uutisia useammin esiin somekanavissa. Myös Iltatee-tapahtumat jatkuvat Teamsissa, ja niihin voi esittää aihetoiveita”, Nuuttila vinkkaa.

Kampanjan avulla laajempaan tietoisuuteen nousi arvokkaita toimintamalleja ja kampanjoita, kuten Tampereen Ratsastajien ja Niihama Ridingin panostus koulukiusattujen lasten osallistaminen tallitoimintaan ja Oulun Ratsastajien ja Mertsi-hepan turvallisuutta parantava heijastinpuu Äimäraution ratsastuskeskuksessa.

Seurat myös hakivat uusia jäseniä osallistumaan seuraviestintään. Ratsastajainliitosta kannustetaan seuroja näkymään ja kuulumaan niin seuransa jäsenten keskuudessa kuin myöskin oman alueensa sosiaalisessa mediassa ja paikallislehdissä ja -radioissa.  Myös esimerkiksi kunnan ja kaupungin kanavat ovat hyviä reittejä tavoittaa ihmisiä. Tämän tiedotteen lopussa on mallirunko seuran tiedotteelle, jota voi halutessaan hyödyntää.

 

 

Liity mukaan toimintaan

Palautetta superviikkokampanjasta voi laittaa seurakehittajat@ratsastus.fi. Liity myös Facebook ryhmään SRL Seuraviestijät. Ryhmässä voi jakaa vinkkejä ja ideoita ratsastusseuran viestintään, ja tarjota ja hakea vertaistukea hyvässä hengessä.

Voit myös tilata SRL:n seuratoiminnan uutiskirjeen, josta saat seuratoimintaan liittyvät ajankohtaiset uutiset. Uutiskirjeen voit tilata oman seurasi jäsensihteeriltä.

Olethan jo löytänyt Jäsenhuoneeseen?

Vuoden 2021 alusta jäsenkorttinäkymä on siirtynyt liiton sähköiseen Jäsenhuoneeseen. Jäsenhuoneeseen kirjautuminen vaatii jäsenrekisteriin tallennetun yksilöllisen sähköpostiosoitteen, jonka seuran jäsensihteeri lisää rekisteriin jäsenen pyynnöstä.

Löydät Jäsenhuoneesta uutisten lisäksi sähköisen jäsenkortin, jäsenlaskun, omat tiedot, seuran yhteystiedot, Hippos-lehden sähköisen lehtiarkiston, vuosittaiset yhteistyökumppaneiden tarjoamat jäsenedut, säännöllisesti vaihtuvat ajankohtaiset jäsenedut ja materiaalia harrastuksesi tueksi. Jäsenhuoneen sisältöä ja toiminnallisuutta kehitetään koko ajan.

Jäsenhuoneessa seuroilla on mahdollisuus kertoa lyhyesti toiminnastaan, ja sieltä löytyvät seurojen yhteystiedot.

Tietoa Jäsenhuoneesta: https://www.ratsastus.fi/jasenelle/jasenhuone/

 

 

Esimerkkimalli tiedotteelle

Muokkaa ja täytä omin tiedoin. Kopio teksti sähköpostin viestikenttään. Lisää viestiin otsikko. Jos lähetät saman tiedotteen useammalle medialle, liitä sähköpostiosoitteet piilokopiona. Ja mielellään soitto perään toimitukseen esimerkiksi seuraavana päivänä.
 

Ratsastusseura Xxxx tiedottaa xx.11.2021

Otsikko

Uutinen lyhyesti. Miksi kerromme ja/tai kutsumme median edustajan tallillemme, mitä haluamme esitellä ja kertoa. Esimerkiksi talkootöillä on kunnostettu ja maalattu tupa, jossa järjestetään yhteisiä illanviettoja ja koulutuksia. Joulukuussa puhumaan on tulossa XXX… Seuran ratsastaja menestyi hevostaitomestaruuksissa. Seura sai valtion tukea… Olemme nyt Laatutalli….

Loppuun lyhyesti ratsastusseuran ja tallin esittelyt. Jäsenmäärä, seuran lyhyt historia, ratsastuskoulu, kuinka monta ratsastajaa viikossa, työntekijöiden määrä, edustusratsastajat, pitkäikäiset ja merkittävät toimijat tms.

Lisätietoa ja kommentteja antaa: Maija Meikäläinen, p. xxxx, sähköposti

Käy tutustumassa meihin Instagramissa #
Meidät löytää myös Facebookista @
Nettisivumme ovat www.xxx

Tallin osoite ja yhteystiedot:

(Liitteenä julkaisuvapaa valokuva median käyttöön. Kuvassa Herra Hakkarainen (vas.) ja seuran puheenjohtaja Maija Mehiläinen. Kuvaaja Minna Meikäläinen.)

Suomen Ratsastajainliitossa on noin 500 jäsenseuraa ja 350 jäsentallia. Niissä on noin 45 000 jäsentä. Ratsastuksen kokonaisharrastajamäärä on noin 160 000.