SM-valjakkoajo, 1. päivä
1.6.2010
Holmasto yksiköiden kärjessä
Simonsén johtaa parivaljakkoluokkaa
Valjakkoajon SM-kilpailu käynnistyi koulukokeella Ypäjällä. Hevosyksiköiden SM-luokkaa johtaa Tove-Maria Holmasto13-vuotiaalla ruunalla Silvester II, tuloksena 37,33 virhepistettä. Toisena luokassa on sipoolaisvaljakko Ben Simonsén Artemis, tulos 38,67 ja kolmantena Husaariratsastajien Sanna Tirkkonen Candy Boy, 42,33.
Kirkkonummen Ratsastajia edustava Holmasto lähtee toiseen osakokeeseen hyvillä mielin, etenkin, kun edellinen kilpailukausi keskeytyi hevosen loukkaantumiseen.
- Hyvä tunne oli heti suorituksen jälkeen, pitkästä aikaa. Silvester on kunnossa ja innoissaan. Hevosella on isot, korkeat liikkeet, ja siitä johtuva takominen on ollut ongelma. Hevonen kengitettiin maanantaina, ja tämäkin on saatu kuntoon, iloitsee Holmasto.
Holmasto kuvaa hevostaan kekseliääksi, vielä orimaiseksi jekkuilijaksi. Holmaston ja Silvesterin yhteistyö on tähän mennessä jatkunut noin neljä vuotta.
Kansainvälisissä arvokisoissa tällä kaudella hyvin menestynyt sipoolainen Ben Simonsén johtaa parivaljakkoluokkaa 49,60 virhepisteellä ja on yksikköluokassa toisena. Parivaljakoiden kakkossijalla on kouluosuuden jälkeen Kirkkonummen Ratsastajien Jari Ihanamäki. - Pariluokassa lähdin hakemaan voittoa, mutta kieltämättä hevoset kulkivat paremmin ja rennommin edellisessä kisassa, tuumasi Ben Simonsén koulukokeen jälkeen.
Hevosyksiköiden luokassa Simonsén oli suoritukseensa "yllättyneen tyytyväinen".
- Pisteet ja sijoitus olivat paremmat kuin osasin odottaa. Itävallan kilpailussa yritin liikaa, ja hevonen ei seissyt ainoassakaan pysähdyksessä, nyt se rikkoi vain yhden. Työsarkaa riittää rentouden ja rauhallisuuden rakentamisessa. Lauantaina on mukava lähteä maratonille, se on kuitenkin vahvin lajini, kommentoi Simonsén.
Poniyksiköiden johdossa koulukokeen jälkeen ovat Charlotta Turku It's Casper, toisena Nina Suihkonen ja kolmantena Johanna Paulasuo.
Ypäjän SM-kilpailu on katselmus syyskuisiin MM-kilpailuihin Italiassa. Toinen SM-osakoe, maraton, ajetaan lauantaina alkaen klo 10 Hevosopiston urheilualueella. Sunnuntaina on vuorossa viimeinen osakoe, tarkkuusajo, joka alkaa Derbykentällä klo 10.
Tulokset
1/ 3 päivä, kouluosuuden jälkeen, SM-luokat:
Luokka 5, Poniyksiköiden SM, Prix de Loimisuunnittelu, kansallinen, vaikea
1) Charlotta Turku/V-NR 46,67 vp, 2) Nina Suihkonen/KrR 50,00 vp, 3) Johanna Paulasuo/ShaRa 54,67 vp, 4) Raisa Takkinen/AnRa 58,67 vp 5) Päivi Lehtonen/KR 65,33 vp 6) Sanna Järvelä/SRS 69,33 vp
Luokka 6, hevosyksiköiden SM, Prix de Arkkitehtitoimisto Turkka, kansallinen, vaikea
1) Tove Holmasto/KrR 37,33 vp 2) Ben Simonsen/HUSR 38,67 vp 3) Sanna Tirkkonen/HUSR 42,33 vp, 4) Michaela van Assendelft/H 43,00 vp, 5) Hanna-Leena Tuominen/UrHu 51,67 vp, 6) Heidi Sinda/UrHu 54,67 vp, 7) Jarmo Murola/SS-riders-92 66,67 vp
Luokka 7, parivaljakoiden SM, Prix de Viking Line, kansallinen, vaikea
1) Ben Simonsen/HUSR 49,60 vp 2) Jari Ihanamäki/KrR 50,93 vp 3) Fredrik von Schantz/V-NR 55,73 vp
Muut luokat:
Luokka 4, Prix de Agrimarket, kansallinen, vaativa, koulukoe
1) Susse Ring/V-NR 58,00 vp 2) Taru Lahti/TR 59,00 vp , 3) Marita Johansson/MänRa 63,00 vp 4) Ulla Kajander/NuR 63,50 vp 5) Leena Rimpiläinen/KiuRa 71,00 vp 6) Hanna Uosukainen/UrHu 74,50 vp
Luokka 1, Prix de Hessi-Talli, alueluokka, koulukoe
1) Päivi Jaakkonen/TRS 51,00 vp 2) Heidi Sinda/UrHu 66,50 vp, 3) Fredrik von Schantz/V-NR 69,00 vp 4) Leena Vähä-Erkkilä/UrHu 78,00 vp
Luokka 2, Prix de Hyvinkään Hevossairaala, alueluokka, koulukoe
1) Fredrik von Schantz/V-NR 50,00 vp 2) Hannu Kalalahti/YR 62,50 vp 3) Talvikki Järvinen/K-HR 66,00 vp, 4) Marjo Puska/SERA 68,00 vp 5) Marko Rekola/UrHu 71,50 vp 6) Sari Vilenius/UrHu 73,00 vp 7) Henna Haavisto /SiRu 75,50 vp
Uutiset
- 8.7.2025Arvokilpailuratsu Supremo on vienyt jo neljä ratsastajaa kansainväliselle tasolle
- 7.7.2025Pohjola Tourin viimeinen osakilpailu ratsastetaan Suonenjoen Mansikkakarnevaaleilla
- 7.7.2025Kouluratsastuksen nuorten ja U25 ratsastajien EM-kilpailut Kronbergissä – Anniina Kolu mukana nuorissa ratsastajissa
- 7.7.2025Esteratsastuksen ikäluokkien EM-kilpailut tällä viikolla – mukana yhdeksän suomalaisratsukkoa
- 6.7.2025John Antell Savonlinna Operagames 140 cm pääluokan ykkönen – Sonja Mäkelä Big Tour -sarjakilpailun voittaja
- 5.7.2025Sonja Mäkelä ja Celtas Quen Savonlinna Operagamesin lauantain 140 cm luokkavoittoon
- 4.7.2025Henri Ruosteella ja Tiffanys Diamondilla onnistunut kilpailuviikko Aachenissa – toinen sija 4* Grand Prix Specialissa
- 4.7.2025John Antell oli päivän nimi Savonlinna Operagamesin tuulisena avauspäivänä
- 3.7.2025Henri Ruosteelle kolmas sija Tiffanys Diamondilla 4* Grand Prix’ssa Aachenissa
- 1.7.2025Hevonen ja uni – vain nelisen tuntia yöunta