Talvikki Järvinen ajoi MM-areenalla
30.8.2018
Talvikki Järvinen ajoi torstaina kouluosuuden valjakkoajon MM-kilpailuissa. Muut suomalaiset nähdään radalla huomenna.
Talvikki Järvinen ja Roy Jones olivat areenalla ensimmäisenä suomalaisvaljakkona. Kuva: Hippoevent.at / Šárka Veinhauerová.
Talvikki Järvinen ajoi MM-areenalla
Talvikki Järvinen ajoi oman kouluosuutensa valjakkoajon yksiköiden MM-kilpailuissa torstaina. Muut suomalaiset nähdään radalla vasta huomenna.
- Mallikas suoritus, kommentoi joukkueenjohtaja Jouni Heikinheimo.
- Varsinkin ohjelman alkuosa oli hyvä. Tänään ei kuitenkaan ollut isoja pisteitä jaossa radalla, hän jatkoi. Kilpailu onkin toistaiseksi varsin tasaväkinen kärjessä. Torstain jälkeen Talvikki on jaetulla 15. sijalla.
Talvikki joutui kilpailuun varahevosellaan Roy Jonesilla, kun Danser T ei yllättäen läpäissyt hevostarkastusta keskiviikkona. Tilanne yllätti kaikki, mutta Talvikki teki parhaansa.
- Roy Jones oli radalla normaalia säikympi, varsinkin yksi iso näyttötaulu oli sen mielestä kammottava. Me saimme käydä etukäteen tutustumassa rataan, mutta vain yhdellä hevosella, ja silloin valitsin totta kai Danserin.
Talvikki on käynyt jo kertaalleen kävelemässä lauantain maratonkokeen radan.
- Esteet ovat pitkiä ja ahtaita, niissä riittää työtä. Olen ajanut tällä radalla kerran Danserilla, siitä kokemuksesta on varmasti hyötyä. Roy Jones ei ole yhtä näppärä eikä nopea kuin Danser T, mutta teemme parhaamme, hän lupaa.
Tulokset 1. päivän kouluajokokeesta (35 valjakon jälkeen): 1) Marisa Rössler AUT -50,57, 2) Wenche Johannesen NOR -51,53, 2) Frank van der Doelen NED -52,65, 4) Philipp Faisst GER -54,67, 5) Gail Bain AUS -54,95, … jaettu 15) Talvikki Järvinen FIN -60,06.
Täydet tulokset: http://www.horsedriving.fr/ftpresults/NED/KRONENBERG.20180828.20180902/PDF/DRESSAGE.pdf
Uutiset
- 14.7.2025Askellajiratsastuksen SM - finaalipäivän palkintohuumaa Ypäjällä!
- 13.7.2025Elli Viitala ja Woodcroft Rockstar Pohjola Tourin viimeisen osakilpailun voittoon
- 13.7.2025Ikäluokkien esteratsastuksen EM-kilpailut Riesenbeck – Nita Tolonen lapsiratsastajien henkilökohtaisessa finaalissa
- 13.7.2025Askellajiratsastuksen SM - Lauantaina mitaleita jaettiin töltissä, ryhmäluokissa ja passissa
- 13.7.2025Anniina Kolun ja Ghanan finaalipaikka kouluratsastuksen ikäluokkien EM-kilpailuissa jäi pienestä kiinni
- 12.7.2025Hugo Kogelnig ja Vermont 2 esteratsastuksen ikäluokkien EM-kilpailuissa junioreiden henkilökohtaisen finaalin kahdeksanneksi
- 12.7.2025Tyylipassiluokka käynnisti askellajiratsastuksen SM-kilpailun
- 11.7.2025Nita Tolonen ja Keep Going hyvässä vireessä esteratsastuksen ikäluokkien EM-kilpailuissa Riesenbeckissä
- 11.7.2025Ikäluokkien esteratsastuksen EM-kilpailut Riesenbeck – Suomi yhdeksäs junioreiden joukkuefinaalissa
- 10.7.2025Esteratsastuksen EM-kilpailut La Coruñassa – Annina Nordström ja Fuzhou ensimmäistä kertaa Euroopan mestaruuksissa