Tokioon tähtäävä Henri Ruoste kilpailee viiden tähden tasolla Dohassa
22.2.2021
Tokion olympialaisiin ehdolla oleva kouluratsastaja Henri Ruoste kilpailee ensi viikonloppuna korkeimmalla, 5* -tasolla Dohassa, Qatarissa. Ruoste on “oppimatkalla” lupaavan Kontestro DB:n kanssa. Ruoste ja "Konsta" ovat sunnuntaina lentäneet paikalle Saksasta.
Henri Ruoste Aachenissa vuonna 2018 hevosella Roccabar. Kuva @DigiShots.
Matkustaminen Qatariin onnistuu kilpaurheilijoiden erikoisluvalla, ja kilpailupaikalla on käytössä tiukat koronarajoitukset. Urheilijat elävät Dohassa omissa “kuplissaan” liikkuen vain hotellihuoneen ja kisapaikan välillä.
Ruosteen ensisijaisena tavoitteena on saada hevoselleen hyvä oppimiskokemus.
“Katsotaan miten Konsta palautuu lentomatkasta ja lämpötilan vaihdoksesta. Verryttely on täällä ulkona ja kisasuoritukset ilmastoidussa hallissa.”
“Jos Grand Prix sujuu hyvin ja pääsemme GP vapaaohjelmaan, on se hevosen ensimmäinen kerta. Se oppii siitä varmasti. Ohjelma on sille tässä vaiheessa vielä kilpailutilanteessa vähän liian vaikea, mutta haemme siihen lisää rutiinia kesää kohti.”
25.-27.2. Kouluratsastus CDI5* Doha, Al Shaqab, QAT
Henri Ruoste - Kontestro DB
Järjestäjä: www.alshaqab.com
Tulokset: https://online.equipe.com/en/competitions/40096
Uutiset
- 30.4.2026Tilannekatsaus Ratsastajainliiton taloustarkastuksen etenemisestä 30.4.2026
- 30.4.2026Horse & Rider Amatöörisarja käynnistyy viikonloppuna – sarjavoittajalle luvassa upea palkinto
- 28.4.2026Hevosmieliset päättäjät vastasivat kutsuun tulla tutustumaan lajiin
- 25.4.2026Terttu Peltonen Vuoden Kavionjälki tunnustuksen saaja
- 25.4.2026Kyra Kyrklund pistää hyvän kiertämään – merkittävä tuki Jonna Aaltoselle
- 23.4.2026Ruoste jälleen erinomaiseen tulokseen – neljäs Hagenin GP Specialissa
- 23.4.2026SRL Hevoset-messuilla 25.-26.4.
- 22.4.2026Ratsastajainliitto mukana Lapsimessuilla 24.-26.4.
- 22.4.2026Ratsastajainliiton tilannekatsaus 22.4.2026
- 22.4.2026Tavoitteena toiminnan jatkaminen rakentavasti ja toisia kunnioittaen