Valjakoiden SM käyntiin Ypäjällä
21.8.2020
Hevosten kirkkainta mitalia hakee kahdeksan valjakkoa, ponien kultaa tavoittelee neljä valjakkoa.
Tiedote ja kuva Hevosopisto, kuvassa Talvikki Järvinen ja Danser T.
Perjantaina kilpailuohjelmassa olivat koulukokeet, joissa mitataan hevosten kuuliaisuutta ja katsotaan niiden liikkeitä. Hevosten ohjelma kilpaillaan vaikealla tasolla, jossa muun muassa ohjastetaan kiemurauraa yhdellä kädellä ravissa. Ohjelmassa on myös askellajien välisiä vaihteluita, sekä laukkaosuus. Lisäksi mukana ovat pysähdykset ja peruuttamista.
Talvikki Järvinen ja Danser T ovat voittaneet mestaruuden jo kolmena edellisenä vuonna ja ensimmäisen osakokeen jälkeen neljännen tavoittelu on käynnissä. Toisena on Leena Kalalahti ja Judy M ja kolmantena Ben Simonsén - Ragyogó. Tämä kolmikko oli myös viime vuonna palkintokorokkeella Halikossa.
Ponien luokassa ensimmäisenä päivänä onnistuivat parhaiten Raisa Takkinen ja Kooihuster. Mia Ventoniemi ja Lizalie Miris ovat sijalla kaksi. Koulukokeen pronssipaikalla ovat Leena Vähä-Erkkilä ja Pin TRock’s Chasing to Sun.
Viikonloppuna kilpaillaan myös aluemestaruudesta kolmen valjakon voimin, joista yksi on poniparivaljakko. Aloittelijoiden luokassa on ilahduttavasti viisi kilpailijaa sekä ponien helpossa ja vaativassa pari valjakkoa kummassakin.
Lauantaina kilpaillaan sadekelissä maraton, jossa valjakot pujottelevat erilaisten esteiden ympäri mahdollisimman nopeasti. Tämän lisäksi he suorittavat matka-ajon, eli ennalta määritetyn matkan tietyssä ajassa.
Sunnuntaina testataan vielä kuskien ja hevosten keskittymistä, tarkkuutta ja palautumista edellisen päivän maraton-osuudelta nurmipohjaisella radalla, jossa tehtävänä on pujotella keilojen ympäri. Tehtävästä haastavamman tekee se, että keilojen päissä on pallot, jotka tipahtavat osumasta. Näistä seuraa virhepisteitä. Keilojen väli on SM-luokissa vain 20 senttiä vaunujen leveyttä suurempi ja radalle on annettu varmastikin tiukka maksimiaika.
Kilpailut ovat yleisölle avoimet, mutta pääsylippu tulee lunastaa ennakkoon Hevosopiston nettisivuilta.
Lisää tietoa tapahtumasta: https://www.hevosopisto.fi/tapahtumat/valjakkoajokilpailu/
Valjakko.net -sivustolta lisää tietoa lajista
Uutiset
- 28.9.2023Helsinki Horse Show 2023 - Euroopan mestari Steve Guerdat liittyy Helsingin huippujen joukkoon
- 27.9.2023Valjakkoajon hevosparien MM-kisat - ”Tavoitteena ehjä kokonaiskisa”
- 27.9.2023Scandinavian Futurityn non pro -luokassa voitto Verona Haanpäälle ja avoimen luokan voitto Elena Wuorimaalle
- 27.9.2023Kuluneiden sylinterikuolainten käytössä riskejä - Uudet kuolaimet todettiin testeissä kestäviksi
- 26.9.2023Suomen Hippos 50 v. – Kelmi on syyskuun hevonen
- 26.9.2023Seurojen jäsenet ja aktiivit kokoontuivat Tampereelle seuraseminaariin
- 26.9.2023Suomen Ratsastajainliiton ja Suomen Hippoksen näkemyksen mukaan eläinsuojeluasiamiehen virka tulisi vakinaistaa
- 24.9.2023Viimeiset paikat Helsinki Horse Show’n Pohjola Superfinaaleihin selvitettiin Ypäjällä
- 23.9.2023OKM:n myönsi seuratukea Vaulting Club Finlandille valmentautumiseen ja seuran nuorisotyöhön
- 23.9.2023Suomalaismenestystä Pohjoismaiden suurimmissa reining-kilpailuissa Axvallassa