Valmistautuminen Los Angelesiin on käynnistynyt Olympiakomitean kanssa
2.10.2024
Ratsastajainliiton edustajat osallistuivat keskiviikkona Olympiakomitean järjestämään lajiriiheen, jossa pohdittiin lajin tulevaisuudennäkymiä ja tavoitteita tulevan olympiadin aikana. Riihessä olivat SRL:n lisäksi Nyrkkeilyliitto sekä Taekwondoliitto ja Suomen Karateliitto. Suomen Olympiakomitea vetää syksyn lajiriihet läpi niin, että jokaisena lajiriihipäivänä mukana on 3 - 4 lajiliittoa, jotka voivat auttaa ja sparrata toisiaan.
Pariisin olympialaiset ja paralympialaiset onnistuivat ratsastajien suhteen hienosti, ja sieltä saadun kokemuksen pohjalta on lähdetty suunnittelemaan projekteja kohti Los Angelesia. Tavoitteena on saada seuraavaan olympiajoukkueeseen mukaan sekä koulu-, kenttä- että parakouluratsastusjoukkueet ja esteratsastukseen yksilöedustajia.
”Keskusteluja käydään Olympiakomitean kanssa, ja on merkityksellistä, että ne käynnistyivät nyt heti seuraavan olympiadin alussa. Teimme Pariisissa paljon töitä niin ratsastajien menestyksen, joukkuetoiminnan, viestinnän kuin edunvalvonnan eteen. Saimme aikaan paljon positiivista lajinäkyvyyttä. On hienoa, että se on huomioitu myös Olympiakomitean puolelta”, Ratsastajainliitto hallituksen puheenjohtaja Marjukka Manninen toteaa.
SRL:n edustajina riiheen osallistuivat Mannisen lisäksi toiminnanjohtaja Jukka Koivisto, HUJO:n puheenjohtaja Satu Väihkönen, maajoukkuekapteenit Tanja Takkula ja Mikko Mäentausta sekä urheilujohtaja Jutta Koivula.
Uutiset
- 3.8.2026Tallille!-tapahtumat ovat käynnistyneet – löydä omasi
- 31.7.2026Axel Lindberg voittoon Lempäälän Ranskalaisessa viikonlopussa – Aurinkoinen Vaihmala tarjosi huippu-urheilua
- 29.7.2026Anna Johansson loisti Kajaanissa
- 27.7.2026MM Aachen 2026 – Suomen ennätyssuuri ratsastuksen MM-joukkue valittu
- 26.7.2026Ikäluokkien EM Hagen – Hugo Kogelnig, Sani Illi ja Jone Illi viidentoista parhaan joukossa ikäryhmiensä henkilökohtaisissa finaaleissa
- 26.7.2026Antti Linna ja Don Jan S Z Myrkyn Pohjola Gold GP’n parhaat
- 25.7.2026Ikäluokkien EM Hagen – Hugo Kogelnig kolmannelta sijalta henkilökohtaisen kilpailun finaaliin, juniorijoukkue finaalissa kuudes
- 23.7.2026Ikäluokkien EM Hagen – Juniorijoukkue nousi kolmanneksi, Hugo Kogelnig ja Jone Illi kohensivat asemiaan kärjen tuntumaan
- 22.7.2026Ikäluokkien EM Hagen – Juniorijoukkue kuudes, Hugo Kogelnig Vermontilla kahdeksas
- 21.7.2026Ikäluokkien EM Hagen – Jone Illi ja Celtas Quillian ensimmäisenä kilpailupäivänä seitsemänsiä