Vapaaehtoisissa on voimaa – Pohjola-sarjoissa uutuutena talkooväen palkitseminen

26.5.2023

Kansallinen kilpailutoiminta ei pyörisi ilman vapaaehtoisten kantavaa voimaa. Siksi Suomen Ratsastajainliitto yhdessä Helsinki International Horse Show’n kanssa haluaa muistaa ja kiittää vapaaehtoistoimijoita.

Arkistokuvat Hanna Heinonen.

 

Helsinki Horse Show ja Ratsastajainliitto palkitsevat yhteistyössä jokaisessa Pohjola-sarjan este- ja koulukilpailussa vapaaehtoistoimijoita, jotka ovat panoksellaan mukana mahdollistamassa kilpailusarjan järjestämistä. Pohjola-sarjan kilpailutapahtumissa järjestävän seuran talkooväki valitsee omin perustein joukostaan vapaaehtoisen, jolle palkinto myönnetään. Kyseessä voi olla vaikkapa seuran kantava voima tai uusi, innokas tulokas. Valinta on vaikea, sillä jokainen vapaaehtoisista on palkinnon arvoinen!

 

 

Horse Show lahjoittaa palkittavalle vapaaehtoiselle liput perjantain 20.10. kansainväliseen avajaisnäytökseen seuraamaan koulu- ja esteratsastusta kansainvälisellä ja kansallisella tasolla. Jäähallissa palkituille Pohjola-sarjan vapaaehtoisille on myös luvassa ainutlaatuinen hemmotteluhetki. Palkittaville luovutetaan myös Horse Show’n lahjoittamana Suomen ratsastushistorian ainutlaatuinen kooste, kirja 100 years of Finnish Equestrian Sport. Max E. Ammannin tekemä yli satasivuinen englanninkielinen teos sisältää runsaasti tilastotietoa ja upeita kuvia sadan vuoden ajalta.

Tällä kaudella sekä este- että kouluratsastuksen Pohjola-sarjat huipentuvat Helsinki Horse Show’n superfinaaleihin, joissa nähdään molemmista lajeista kilpailusarjojen parhaat ratsukot. Esteratsastuksen kansallisen pääsarjan Pohjola Grand Prix’n parhaimmisto lunastaa suoraan paikkansa Horse Show’n kansainvälisiin luokkiin ja uuteen Pohjola Diamond Open -kilpailuun.

 

Pohjola-sarjat kaudella 2023 

Esteratsastuksen Pohjola Grand Prix -osakilpailut 

7.-11.6.           Hevoset Bastionissa, Hamina – Etelä-Karjalan Urheiluratsastajat ry
15.-18.6.         Finnderby, Ypäjä – Ypäjän Hevosopisto Oy
21.-23.7.         Myrkyn Ratsukarnevaalit, Karijoki – Myrkyn Yksityisratsastajat ry

Pohjola Grand Prix finaali  
25.-27.8.          Tuusulan Ratsastajat, Stable Nova – Tuusulan ratsastajat ry

Pohjola Play Offs - hallikauden avaus  
22.-24.9.         Ypäjä Horse Show, Ypäjä – BCM Scanhorse Oy

Pohjola Diamond Open & Superfinaalit  
18.-22.10.        Helsinki International Horse Show  
 

Kouluratsastuksen Pohjola Tour -osakilpailut 

26.-28.5.         DTT Spring Dressage at Stable Nova, Hyvinkää - Dressage Team Travers ry 
16.–18.6.        Finnderby, Ypäjä – Ypäjän Hevosopisto Oy
8.-9.7.               Wääksyn Kartano, Kangasala - Kangasalan Ratsastajat ry 
26.-27.8.          Olympiakentän Avajaiskilpailu, Helsinki - Helsingin Ratsastajat ry

Pohjola Grand Tour finaali 
15.-17.9.          DTT at Stable Nova, Hyvinkää - Dressage Team Travers ry 

Pohjola Superfinaali 
18.-22.10.        Helsinki International Horse Show