Vikellyksen SM – Alangolle senioreiden lajimestaruus ja Välitalolle junioreiden SM-kulta

13.9.2026

Ypäjän Hevosopistolla kilpailtiin viikonlopun aikana Vikellyskomitean järjestämät vikellyksen senioreiden lajimestaruuskilpailut sekä yhdistetty junioreiden ja lasten Suomen mestaruus yksinvikellyksessä. Senioreiden lajimestaruuden voitti Papu Alanko hevosella Cazorro Leon, juoksuttajanaan Aime Nederström-Alanko. Junioreiden SM-kultaa tyylikkäillä suorituksillaan vikelsi Minttu Välitalo Keli-Melolla Emma Pakkasen toimiessa juoksuttajana.

Oikealta Papu Alanko, Aime Nederström-Alanko ja Cazorro Leon. Kuva Ansku Ankelo.


Vihtiläinen Papu Alanko, 20, teki hyvän kokonaistuloksen 7,107 pistettä Cazorro Leonilla äitinsä Aime Nederström-Alangon toimiessa juoksuttajana ja valmentajana. Tulos oikeutti senioreiden yksinvikellyksen lajimestaruuteen.

Cazorro Leon on 20-vuotias kokenut ruuna, jonka kanssa Alanko on kilpaillut jo useamman vuoden ajan. Äiti Nederström-Alanko toimii yleensä tyttärensä juoksuttajana kilpailuissa. Viimeksi he ovat kilpailleet kuukausi sitten Aachenin MM-kilpailuissa.

Lajimestaruushopeaa vikelsi Anna-Liisa Anson, 19, Keli-Melolla ja Anna Kivistö, 24, saavutti pitkäaikaisella kilpakumppanillaan Atterupgaards Marlene II:lla pronssia. Juoksuttajana Ansonilla oli kilpailussa Emma Pakkanen ja Kivistöllä Oona Pekkala. Myös Kivistö oli juoksuttajansa ja valmentajansa Pekkasen sekä Pekkasen omistaman “Alman” kanssa Aachenin MM-kilpailuissa mukana naisten yksinvikellyksessä.


Junioreiden SM-kulta Minttu Välitalolle

Juniori- ja lapsivikeltäjien Suomen mestaruus kilpailtiin yhdistettynä luokkana vähäisen lapsivikeltäjien osallistujamäärän vuoksi.

Järvenpääläinen juniorivikeltäjä Minttu Välitalo, 16, voitti ikäluokkien SM-kultamitalin Keli-Melolla Emma Pakkasen juoksuttaessa. Yksinvikellyksen voittoon riittänyt kokonaistulos oli 7,295 pistettä.

Lapsivikeltäjä Elsie Marin, 14, ylsi ikäluokkien SM-luokassa hopealle myös Keli-Melon ja juoksuttaja Emma Pakkasen kanssa. Pronssimitalin sai kaulaansa ensi viikolla 15-vuotta täyttävä Minttu Helenius. Hän vikelsi hevosella Bergviks Teddy Kati Åströmin toimiessa juoksuttajana.

Oikealta Minttu Välitalo, Keli-Melo ja Emma Pakkanen. Kuva Ansku Ankelo.


12.–13.9. Vikellystulokset naisten yksinvikellys, SM-kilpailut, Ypäjä

Yksinvikellys senioreiden lajimestaruus, lähti 4, sijoittui 3
1) Papu Alanko – Cazorro Leon, ViRa, juoks. Aime Nederström-Alanko 7,107
2) Anna-Liisa Anson – Keli-Melo, EQ, juoks. Emma Pakkanen 6,733
3) Anna Kivistö – Atterupgaards Marlene II, TRS, juoks. Oona Pekkala 6,633

Yksinvikellys junioreiden ja lasten Suomen mestaruus, lähti 12, sijoittui 3
1) Minttu Välitalo – Keli-Melo, AG, juoks. Emma Pakkanen 7,295
2) Elsie Marin – Keli-Melo, EQ, juoks. Emma Pakkanen 6,979
3) Minttu Helenius – Bergviks Teddy, VCF, juoks. Kati Åström 6,850

Täydet tulokset: LINKKI