Vikeltäjille menestystä CVI Flyingestä – Vuokko Toivanen neljäs 3* naisten yksinvikellyksessä
28.6.2026
Suomalaisvikeltäjiä nähtiin sankoin joukoin kilpailemassa Flyingessä, Ruotsissa. Kotiintuomisina useita sijoituksia naisten ja ikäluokkien yksinvikellysluokista.
Aachenin MM-kilpailuihin tähtäävä vikellyksen hallitseva Suomen mestari Vuokko Toivanen vikelsi naisten yksinvikellyksessä kolmen tähden tasolla neljännelle sijalle kokonaistuloksella 7,380 pistettä. Toivasen hevosena oli kilpailussa Goldjunge ja juoksuttajana Jacqueline Schönteich. Luokassa oli 17 lähtijää.
Myös Aachenin MM-kvaalitulokset saavuttaneet Anna Kivistö ja Papu Alanko tekivät kelpo tulokset naisten kolmen tähden yksinvikellysluokassa. Kivistö oli sijalla 12 pistein 6,510 hevosella Atterupgaards Marlene II, Oona Pekkalan toimiessa juoksuttajana. Alanko vikelsi Cazorro Leonilla Aime Nederström-Alangon juoksuttaessa sijalle 14 pistein 6,147.
Ikäluokkavikeltäjistä parhaimpaan tulokseen ylsi lasten kahden tähden luokassa kilpaillut Elsie Marin. Hän teki Keli-Melolla kokonaistuloksen 6,205 Emma Pakkasen toimiessa juoksuttajana. Marin teki tasaista työtä kaikissa kolmessa ohjelmassa, ja pakollisessa ohjelmassa hän onnistui vikeltämään luokan kärkituloksen pistein 6,776.
Samassa lasten kahden tähden luokassa kolmannelle sijalle vikelsi Hetti Räisänen. Hänen loppupisteet olivat 6,119. Hevosena hänellä oli kilpailussa Bergviks Teddy ja juoksuttajana Kati Åström.
Nuorten vikeltäjien kahden tähden luokassa Iira Vesterinen oli viides pistein 7,035. Hän onnistui etenkin pakollisessa ohjelmassa, jossa hän teki luokan kolmanneksi parhaimman suorituksen 7,624 pisteellä. Hän kilpaili hevosella Keli-Melo juoksuttajanaan Emma Pakkanen.
Lasten yhden tähden luokassa neljänneksi vikelsi Matilda Sjöström hevosenaan Bergviks Teddy ja juoksuttajanaan Kati Åström. Hänen kilpailun kokonaistulos oli 6,243.
Kilpailussa ratkottiin samalla Ruotsin mestaruudet.
25.-28.6. Tulokset vikellys Flyinge, Ruotsi
Täydet tulokset: LINKKI
Uutiset
- 27.6.2026NBECH Strömsholm - Junioreiden estejoukkueelle pronssia
- 27.6.2026Matkaratsastuksessa joukkuekultaa yhdistetylle Suomi-Tanska -joukkueelle
- 26.6.2026Selvitys: Hevosala tuottaa merkittävää arvoa talouteen, hyvinvointiin ja luontoon – vuosittaiset rahavirrat satoja miljoonia euroja
- 26.6.2026Helsinki International Horse Show ja Hevosopisto jatkavat pitkäaikaista yhteistyötään Finnderbyn kehittämiseksi
- 26.6.2026Uusia käytännön työkaluja hevostallien vastuullisuuden kehittämiseen
- 25.6.2026NBECH Strömsholm – Ville Vaurio ja Anniina Kolu pronssille vapaaohjelmissa
- 24.6.2026NBECH Strömsholm - Anniina Kolu ja Jonna Aaltonen pronssille
- 23.6.2026NBECH Strömsholm - Ville Vaurio ratsasti Dantella hopealle
- 23.6.2026NBECH Strömsholm – Ponien koulujoukkueelle pronssia
- 21.6.2026Axel Lindbergille ja Quelle Bonnelle onnistuminen Luhmühlenin neljän tähden kilpailussa