Vilma Leppäkangas ja Paletin Liekki suomenhevosten estemestariksi 2026

19.7.2026

Myrkyn Ratsukarnevaalien ensimmäinen kilpailuviikonloppu huipentui suomenhevosten estemestaruuteen, jonka voittivat Vilma Leppäkangas ja Paletin Liekki. Hopealle ratsasti Linnea Haukilehto Vaahterikon Ryminällä, ja pronssille Venla Vastamaa Mattilan Toivolla.

Vilma Leppäkangas & Paletin Liekki. Kuva Minna Etelämäki / MYRat 

 

Tiedote MYRat ry 

Suomenhevosten estemestaruuskulta oli Leppäkankaalle ja 11-vuotias suomenpienhevosori Paletin Liekille (Friisin Paletti x A.T. Musta-Ritari) ensimmäinen. Ääneseudun ratsastajia edustava ratsukko nousi kilpailun kärkeen jo lauantain ensimmäisessä osakilpailussa, ja sai sunnuntain finaalissa vain yhden pudotuksen ensimmäiseltä kierrokselta. Tuore mestari Leppäkangas ei ottanut lauantain onnistumisesta ja sunnuntain jännittävästä käänteisestä lähtöjärjestyksestä paineita.

”Huippu juttu! Mitalia lähdettiin hakemaan, mutta kyllä tämä kultainen tuntuu hyvältä. Oli kiva ratsastaa, lähtöpaikka viimeisenä sopi meille oikein hyvin. Kyllä siinä tulee tietynlainen ekstravire, kun lähtee kärjestä, mutta se ei aiheuta meille stressiä vaan päinvastoin tulee parempi fiilis”, Leppäkangas kertoi.

Paletin Liekki kilpailee omistajansa kanssa esteratsastuksen lisäksi myös kenttäratsastuksessa sekä valjakkoajossa, josta onkin nousemassa ratsukon päälaji. Leppäkangas kilpailee Liekin kanssa valjakkoajossa kansainvälisellä tasolla, ja päätähtäin on asetettu korkealle, aina MM-tasolle asti.

Hopeamitalin sai kaulaansa vantaalainen Linnea Haukilehto 12-vuotiaalla orilla Vaahterikon Ryminä (Corleone x Repen Poika), ja pronssille ratsasti Vesilahden Seudun Ratsastajista Venla Vastamaa 12-vuotiaalla ruunalla Mattilan Toivo (Liising x Viesker). Kilpailun parhaana tammana palkittiin Ida Johanssonin ratsastama 9-vuotias Telman Hilma (Corleone x Sipori).

Suomenhevosten estemestaruuden finaali kilpailtiin kahden kierroksen luokkana, joissa estekorkeus oli ensimmäisellä kierroksella 110 senttimetriä, ja toisella kierroksella esteet nousivat 115 senttimetriin.

Muissa sunnuntain kansallisissa luokissa 135 cm aikaluokassa voittoon ratsasti Virtain Ratsastajien Jenni Kammonen ruunalla Sauvage Petit Ami, joka palkittiin myös kilpailun parhaana FWB-hevosena. 125 cm aikaluokan voitti Myrkyn Yksityisratsastajien Wilma Wiik Fragolalla.

Myrkyn Ratsukarnevaalit ja Freejump järjestivät yhteistyössä aluetason sarjakilpailun, jossa palkittiin kolmessa eri kategoriassa sarjavoittajat. Estekorkeudella 100–105–110 cm kilpaillun Alue Champion presented by Freejump kokonaiskilpailun voittivat Lehtimäen Ratsastajien Virpi Mäki-Opas ja Captain Cagliari, estekorkeudella 90–95–100 cm kilpaillun Rising Champion presented by Freejump voittivat Myrkyn oma Ada Tolvanen ja Zinzino sekä suomenhevosten Championin Seinäjoen Seudun Ratsastajien Nea Komsi ja Luoteen Leijona.

Myrkyn Ratsukarnevaalit jatkuvat myös tulevana viikonloppuna 24.-26.7, jolloin vuorossa on esteratsastuksen viimeinen Pohjola Grand Prix osakilpailu sekä maalaisfestivaali BötomFest. Kansallista kouluratsastusta Myrkyssä puolestaan kilpaillaan Pohjola Tourin merkeissä 14.–16.8. Molempia kilpailuviikonloppuja voi seurata ClipMyHorse.TV kautta.

19.7. Kansallisia esteratsastustuloksia, Myrkyn Ratsukarnevaalit, Karijoki

Suomenhevosten estemestaruus 2026, kokonaistulokset
1) Vilma Leppäkangas / Paletin Liekki, ÄseRa, 4,5
2) Linnea Haukilehto / Vaahterikon Ryminä, KIVA, 7,0
3) Venla Vastamaa / Mattilan Toivo, VESRA, 11,5

Suomenhevosten estemestaruus, 2. osakilpailu presented by Fortum, 110 cm + 115 cm, 2 kierrosta A1/A1
Lähti 8, sijoittui 2
1) Linnea Haukilehto / Vaahterikon Ryminä, KIVA, 4-0/55,60
1) Vilma Leppäkangas / Paletin Liekki, ÄseRa, 4-0/57,64

Prix de Karijoen kunta, 135 cm, C
Lähti 4, sijoittui 2
1) Jenni Kammonen / Sauvage Petit Ami, VirRat, 72,68
2) Joni Koivusalo / Untossin, E-PUR, 76,06

Prix de OX2, 125 cm, C
Lähti 7, sijoittui 2
1) Wilma Wiik / Fragola VDP, MYRat, 65,88
2) Olivia Wendelin / Graal, SjöR, 67,72

Tulokset: LINKKI