3D Secure – vahva asiakastunnistaminen vaikeuttaa kortilla maksamista KIPA:ssa
4.2.2021
KIPAssa on esiintynyt ongelmia joidenkin pankkien luottokorttien kanssa. KIPAssa ei voi maksaa sellaisen pankin luottokortilla, jolla ei ole käytössään uutta 3D Secure -ominaisuutta.
Viime syksynä on astunut voimaan Euroopan laajuinen vahva asiakastunnistaminen, 3D Secure, joka parantaa maksamisen turvallisuutta. Verkkokaupan maksuja ei voi enää tehdä pelkkien maksukortin tietojen perusteella. Kaikkien pankkien ratkaisut eivät ole uusien säännösten mukaisia.
Ongelmaan on haettu teknistä ratkaisua. Ohjeistamme KIPAn käyttäjiä yrittämään maksua toisen kerran heti perään. Jos maksu ei muutamasta toistosta huolimatta mene läpi, ota heti yhteys vihreän Kysy apua -napin kautta.
Ajankohtaista
- 13.12.2025Hevosten hyvinvointiasetus -Iltateewebinaari
- 13.12.2025Hevosavusteinen toiminta katujengien ehkäisyssä -iltateewebinaari
- 11.12.2025Ratsuväen eversti Viljo Forssell – Ratsastus elämäntyönä -kirja julkistettu
- 11.12.2025Uusinta tietoa lasten ja nuorten liikkumisen ja toimintakyvyn edistämiseksi
- 11.12.2025Ratsastajainliiton keskeisiä tehtäviä on turvata hevosen hyvinvointi urheilu- ja harrastetoiminnassa – kommentti seura- ja harrastuseläinten hyvinvoinnin neuvottelukunnan kannanottoon
- 10.12.2025Tiedote koskien esteratsastuksen ikäluokkien maajoukkuetoiminnan tulevista tapahtumista
- 9.12.2025Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 50
- 2.12.2025Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 49
- 2.12.2025Hakuaikaa SRL:n Vastuullisuustyöryhmään on jatkettu 14.12. asti!
- 28.11.2025Kosteikko rakenteilla Suomen suurimman tallialueen valuma-alueelle Ypäjällä