Askellajiratsastuksen maajoukkue valittu
14.7.2025
Kuvassa vasemmalta oikealle joukkueenjohtaja Jenni Kurki, Katariina Koskela, Miina Sarsama ja Gerda- Eerika Viinanen. Kuva: Paula Sarsama
Suomen Islanninhevosyhdistyksen tiedote
Suomen askellajiratsastuksen maajoukkue on valittu.
Askellajiratsastuksen maajoukkueeseen valittiin kaksi senioria ja yksi nuori. MM-kilpailut kilpaillaan Sveitsissä Birmenstorfissa 4.-10.8.2025.
Valinnoissa on huomioitu SIHY:n ja Suomen Ratsastajainliiton valintakriteerit. Valituilla ratsukoilla on kauden 2025 aikana kansainvälisesti useampia kvaalaavia tuloksia kansallisen tason kilpailuista. Maajoukkue koostuu ratsukoista, jotka ovat ilmoittaneet halukkuutensa edustaa Suomea vuoden 2025 MM-kilpailuissa Sveitsissä. Suomella olisi ollut enemmän tulostasoltaan edustustehtävään soveltuvia ratsukoita, mutta pitkän etäisyyden vuoksi useampi ratsukko päätti jättäytyä valinnan ulkopuolelle.
Suomen askellajiratsastuksen maajoukkue 2025:
Seniorit
Gerda-Eerika Viinanen - Svala frá Minni-Borg
Katariina Koskela – Kvikur frá Nautabúi
Nuoret
Miina Sarsama - Freir fra Kaakkola
Onnea uudelle hienolle askellajiratsastuksen maajoukkueelle!
Maajoukkuejohtajana toimii Jenni Kurki
Seuraa maajoukkuetta:
Web Maajoukkue | Suomen Islanninhevosyhdistys ry (islanninhevonen.net)
FB Askellajiratsastuksen maajoukkue
IG @sihymaajoukkue
Ajankohtaista
- 17.3.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 12
- 17.3.2026Kilpailusääntökoulutus urheilijoiden huoltajille 15.4.
- 17.3.2026Ratsastajainliiton kilpailujärjestelmä Kipan häiriö korjattu
- 16.3.2026Nuori mieli urheilussa - hyvän harjoituksen tunnusmerkit
- 16.3.2026Kenttäkomitea tiedottaa: Juniori- ja lapsiratsastajien osallistumisoikeuden vahvistava tulos SM-kilpailuun.
- 14.3.2026Kiipulan ammattiopisto ja Hevosopisto sopimukseen hevostalouden koulutuksen toteuttamisesta
- 10.3.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 11
- 10.3.2026Kimmo Kinnunen Varkauden Liikunnan Kunniagalleriaan
- 10.3.2026Askellajiratsastuksen maajoukkuejohtajat valittu kaudelle 2026
- 9.3.2026Hevonen vaikuttaa -tapahtuma Teivossa 12.5.