Lännenratsastuksen all around- komitean jäsen Sanni Vuorinen teki opinnäytetyön Lännenratsastuspalveluiden kysynnästä
3.6.2019
Opinnäytetyön toimeksiantajana toimi Suomen Ratsastajainliitto ry:n lännenratsastuksen all around -komitea. Työn tavoitteena oli selvittää lännenratsastuspalveluiden kysynnän tilannetta ja tulevaisuuden näkymiä Suomessa lähivuosien aikana. Selvitys tehtiin harrastajien näkökulmasta.
Työ toimii jatkoselvityksenä Michelle Lüscherin 2013 valmistuneelle opinnäytetyölle. Selvitys toteutettiin lännenratsastuksen harrastajille ja lajista kiinnostuneille suunnatulla kyselyllä, joka toteutettiin Webropol-palvelulla. Kyselyn ajankohta oli joulukuu 2018. Kyselyyn saatiin 293 vastausta.
Opinnäytetyön kirjallisuusosiossa keskitytään palveluiden markkinointiin. Osiossa käydään läpi ratsastuspalveluiden markkinointia, tuotteistamista, hinnoittelua ja palvelua. Hevospalveluiden tarjoajilla on usein selvästi vähäisemmät tiedot markkinoinnista ja hinnoittelusta kuin tarjoamastaan palvelusta.
Kyselyn perusteella lännenratsastuspalveluiden kysyntä on Suomessa kasvussa. Harrastajajoukko painottuu aikuisiin hevosen omistajiin, joten eripituisten valmennusten suosio on kasvussa ratsastustunteja enemmän. Lajiin kaivattaisiin kuitenkin lisää harrastajia erityisesti junioreista. Suomessa välimatkat ovat pitkiä ja se korostuu pienen harrastajamäärän lajissa.
Sannin opinnäytetyö: https://www.theseus.fi/handle/10024/170639
Ajankohtaista
- 2.12.2025Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 49
- 2.12.2025Hakuaikaa SRL:n Vastuullisuustyöryhmään on jatkettu 14.12. asti!
- 28.11.2025Kosteikko rakenteilla Suomen suurimman tallialueen valuma-alueelle Ypäjällä
- 24.11.2025Terveisiä Hevosyrittäjäpäivästä 2025: hevosasetus, talous, tekoäly, media ja tes
- 24.11.2025Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 48
- 19.11.2025Syyskokous 23.11. – Ratsastajainliiton vuosikokouksia säätelevät lait ja säännöt
- 18.11.2025Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 47
- 18.11.2025Iso muutos tullut raskaaseen ulkomaanliikenteeseen – rajan yli vain uusimmalla älypiirturilla
- 12.11.2025Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 46
- 10.11.2025Hevosenomistaja: tunnistatko hevosen pääntaudin?