Penny & Friends -lukupiirit tallien kesäleirien ja -kurssien ohjelmaan
24.3.2023
Ratsastajainliitto ja Penny & friends etsivät jälleen talleja mukaan toteuttamaan kesäisiä hevoskirjojen lukupiirejä. Jos jäsentallinne on järjestämässä lasten kesäleirejä tai -kursseja, joiden ohjelmaan Penny & Friends -lukupiiri sopisi, lähtekää mukaan!
Lukupiirin tavoitteena on tuoda leireille vaihtelevaa sisältöä ja innostaa lapsia ja nuoria kirjojen pariin, lukemaan ja keskustelemaan kirjoista. Kirjoja voidaan lukea leireillä yhdessä ja pohtia niihin liittyviin kysymyksiin vastauksia porukalla. Suosittua on ollut myös se, että lapset piirtävät samalla kun ohjaaja lukee kirjaa, tai lukea kirjoja leiriläisille iltasatuna.
Kukin mukana oleva talli saa kaksi eritasoisille lukijoille suunnattua hevoskirjaa (yksi kappale kumpaakin kirjaa). Mukana tulee myös kirjoihin liittyviä tehtäviä ja kysymyksiä, joiden avulla kirjoista on helppo keskustella. Kirjat on suunnattu 7-13-vuotiaille.
Ilmoittaudu mukaan LOMAKKEELLA 19.4. mennessä. Kirjapaketteja on rajoitettu määrä. Kirjat toimitetaan postilla toukokuussa.
Lisätietoja: koulutus- ja tapahtumakoordinaattori Emmi Kupiainen emmi.kupiainen@ratsastus.fi
Ajankohtaista
- 29.4.2025Poni-Haan Ratsastajille myönnettiin OKM:n seuratukea
- 29.4.2025Ratsastuksen viikkotiedote 18
- 28.4.2025Kouluratsastuksen Pohjola-sarja käynnistyy Woikoskella
- 28.4.2025Suomen Ratsastajainliiton maajoukkue- ja aluevalmentajien haku 2025-2027
- 23.4.2025Ratsastuksen viikkotiedote 17
- 22.4.2025Pararatsastuksen avustajakurssi Jyväskylässä 24.-25.5.
- 18.4.2025SRL kalustomyynti 24.4. Hyvinkäällä
- 17.4.2025Sakari Tuukkaselle Pekka Larsenin elämäntyö -palkinto
- 16.4.2025Viron Harjumaassa hevosten herpesvirusta
- 15.4.2025Esteratsastuksen Nations’ Cup -ratsastajat 2025