Ratsastajainliitto ja Hippos edellyttävät oppilaitoksilta esimerkillistä hevosten käsittelyä
12.2.2024
Suomen Ratsastajainliitto ja Suomen Hippos suhtautuvat vakavasti Ypäjän hevoshelvetti -dokumentissa kuvailtuun hevosten väkivaltaiseen kohteluun. Hevosten hyvinvoinnin laiminlyönti ja väkivalta eivät ole hyväksyttäviä hevosen käsittelyssä ja koulutuksessa. Hevosalalla tehdään parhaillaan toimintakulttuurin muutosta, ja on erityisen tärkeää, että hevosalan oppilaitoksissa opetetaan ja käytetään vain hyväksyttyjä ja uusimpaan tutkimustietoon perustuvia menetelmiä.
Hevosopisto on kertonut työskentelevänsä jatkuvasti aikaisempien haasteiden korjaamiseksi ja suunta on ollut oikea. Hippokseen on aikaisemmin tuotu yhdessä keskustelussa ilmi toimintaa, jossa on yhtymäkohtia dokumentissa kuvailtuihin asioihin. Inhimillisistä syistä keskustelu ei tuolloin ole edennyt, eikä käytössä ole vielä ollut nykyisiä tapoja ilmoittaa epäkohdista. Hevosopiston osaomistajina Hippos ja Ratsastajainliitto haluavat selvittää vielä tarkemmin näitä muutamien vuosien takaisia tapahtumia yhteistyössä Hevosopiston nykyjohdon kanssa.
Hevosalan oppilaiden tulee oppia kantamaan vastuu hevosten kokonaisvaltaisesta hyvinvoinnista, ja tämä koostuu myös fyysisesti vaativista asioista, kuten ruokinnasta, karsinoiden puhdistamisesta, hevosten ratsastamisesta ja liikuttamisesta. Hevosalan työ vaatii oppilailta myös sitoutumista. Tästä syystä on ymmärrettävää, etteivät opintojen sisältö ja vaatimukset vastaa kaikkien, osin alaikäisten oppilaiden, odotuksia. Opiskelun arjen tulee kuitenkin aina olla sellaista, ettei se vaaranna oppilaan henkistä eikä fyysistä hyvinvointia.
Hevosopiston hallitus, jossa omistajat ovat edustettuina, kokoontuu seuraavan kerran torstaina 14.2. He saavat selvityksen siitä, millaisia toimenpiteitä Hevosopistolla on viimeisten kahden vuoden aikana tehty hevosten hyvinvoinnin ja laadukkaan opetuksen varmistamiseksi.
Muokattu tekstiä 12.2. klo 21.55.
Ajankohtaista
- 11.9.2026SRL:n hallitus kokoontui – talouden tasapainottaminen työn keskiössä
- 9.9.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 37
- 9.9.2026Hevoset valtaavat keskisuomalaiset museot vuonna 2027
- 5.9.2026Olympiarahaston pääoma yli 4 miljoonaa euroa – suomalainen urheilu rakentaa omaa Kulttuurirahastoaan
- 2.9.2026TIEDOTE Afrikkalainen sikarutto: ohjeita hevosalan toimijoille tartuntavyöhykkeellä
- 1.9.2026Ratsastusterapia tutuksi -teemaviikko alkanut
- 31.8.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 36
- 25.8.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 35
- 21.8.2026Vuoden 2025 hallituksen vastaus työryhmän raporttiin 12.8.2026
- 20.8.2026Tervetuloa SRL:n jäsenhinnalla ratsastajaraveihin Vermoon 9.9.