Ratsastuskeskus Lupiksen kisakentänpohjan mittaustulokset hyviä
21.5.2024
21.5. Ratsastajainliiton ja Ratsastuskeskus Lupiksen tiedote
Kauden 2024 esteratsastuksen Pohjola Grand Prix käynnistyy tulevana viikonloppuna Kiuruvedeltä Ratsastuskeskus Lupiksen järjestämistä kilpailuista. Uudelle Tähtikilpailupaikalle on estekomitean toiveesta lähetetty asiantuntijoita varmistamaan kilpailualueen olosuhteet. Kentänhuollon asiantuntija Stanislav Kravec kävi paikan päällä viikolla 20 ja huolsi ja kasteli kisa-alueen pohjat. Kisaviikon maanantaina pohjalle suoritettiin joustavuusmittaus Mechanical Hoof –mittauslaitteella. Sen antamat tulokset olivat hyvät.
”Sekä ulkokentän että maneesin pohjat olivat testipäivänä hyvin huollettuja. Ulkokenttä on altakasteleva, mikä mahdollistaa riittävän kosteuden ylläpidon areenalla. Rullaavuus ja pito ulkokentällä ovat hyvät eli isommillakin hevosilla vauhdikkaasti ratsastettaessa kenttä on turvallinen. Myös maneesin pohja oli riittävän kostea ja jousto hyvä”, kertoi Mechanical Hoof -mittauksen suorittanut Kari Tuominen raportissaan Ratsastajainliitolle ja estekomitealle.
Kauden ensimmäinen esteratsastuksen Pohjola Grand Prix –osakilpailu, Ratsastuskeskus Lupis Jumping Jubilee, käynnistyy perjantaina Kiuruvedellä. Osakilpailun ratamestarina toimii kansainvälinen FEI Level 3 ratamestari Ivo Mikelsons. Lupiksen Pohjola Grand Prix-osakilpailussa tullaan näkemään mm. viime vuoden Pohjola Silver GP kesäfinaalin voittajat Valtteri Gundersby ja Clavina Y, kansainvälistä menestystä niittäneet Jone Illi ja Celtas Quillian sekä tähtikilpailukentille paluun tehnyt konkari Mikael Forstén. Voit seurata kilpailua esimerkiksi ClipMyHorse.TV:n nettistriimiltä.
Lisätietoa: LINKKI
Ajankohtaista
- 2.4.2026SRL toimisto suljettu pääsiäisen ajan 3.-6.4.
- 31.3.2026Ratsastajainliiton hallituksen kokouksen 25.3. päätöksiä
- 31.3.2026Muutoksia kouluohjelmiin 1.4.2026 alkaen
- 30.3.2026Kouluratsastuksen SM-kvaalit
- 30.3.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 14
- 26.3.2026OKM:n seuratuen haku on avoinna 30.3.2026 asti
- 26.3.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 13
- 25.3.2026Yhdistyslaki-iltateewebinaari 13.4.
- 25.3.2026Seurayhteistyö-iltateewebinaari 7.4.
- 25.3.2026Vastaa kyselyyn ratsastuksen harrastajien ajatuksista ilmastonmuutoksesta