Tärkeä tiedote virustautitilanteesta
18.2.2026
Viime päivinä eläinlääkäreiden tietoon on tullut useampia tapauksia, joissa epäillään tai on todennettu hevosten EHV1-herpesvirustartunta.
Kaikkien hevosharrastajien on hyvä olla tietoisia asiasta ja auttaa estämään tautien leviäminen.
- Kilpailuihin ei saa lähteä missään nimessä sairaalla hevosella tai hevosella, jonka kotitallissa on kuumeisia hevosia eli hevosen lämpötila on yli 38,5 C.
- Yleisesti virustaudeissa karanteeniaika on vähintään 2 viikkoa viimeisestä kuumepäivästä.
- EHV-1-viruksen ollessa kyseessä on turvallisempaa noudattaa 3 viikon karanteeniaikaa.
- Ratsastajat ovat velvollisia noudattamaan kilpailusääntöjä, joiden mukaan sairaalla hevosella ei saa kilpailla. Sairas hevonen altistaa tartunnalle tapahtuman kaikki muut hevoset.
- Myös harrastajien pitää huomioida hyvä hygienia ja välttää liikkumista eri tallien ja tallinosien välillä.
- Toisten hevosten koskemista ja varusteiden käyttöä pitää nyt kokonaan välttää.
- Eri talleilla vierailevien alan ammattilaisten, kuten kengitysseppien, pitää vaihtaa tai puhdistaa varusteensa ja vaatteensa aina ennen ja jälkeen siirtymisten.
Hevosten EHV-herpesvirusten leviämistä estetään hyvällä hygienialla
Hevosilla EHV-1 ja EHV-4-herpesvirusten aiheuttamat hengitystieinfektiot ovat melko tavallisia erityisesti keväällä. Herpesvirukset leviävät pääasiassa pisaratartuntana, mutta voivat levitä myös sierainliman likaamien käsien, vaatteiden tai tavaroiden välityksellä. Siksi hyvä hygienia on erittäin tärkeää sairauden ehkäisemiseksi!
Viruksen leviämistä pystyy estämään hyvällä käsihygienialla ja vaatteiden, kenkien ja varusteiden puhdistamisella tallien välillä liikuttaessa. Vieraissa karsinoissa yöpyessä karsina on puhdistettava ennen hevosen vientiä sisään ja uudestaan hevosen lähdettyä. Tartuntojen itämisaika on 2 – 8 vuorokautta.
Tartuntatautia epäiltäessä hevoset ja tarvittaessa koko talli pitää eristää. Tallilla toimitaan hoitavan eläinlääkärin ohjeiden mukaan.
Ihmiset voivat kuljettaa viruksia mukanaan, joten vieraiden hevosten koskettamisen välttäminen ja käsien pesu ovat tärkeitä. Tallivierailuille pitäisi aina olla eri vaatteet, joilla ei mennä omaan talliin. Vaatteet tulee pestä 60 asteessa ja varusteita on pidettävä 70-asteisessa saunassa yli tunnin ajan, muistaen paloturvallisuus. Desinfiointiaineet, kuten esimerkiksi Virkon S, toimivat hevosille tyypillisiin taudinaiheuttajiin, kunhan pinta on ensin puhdas liasta ja aine sopii tuotteelle.
Lisätietoa EHV-1 ja EHV-4-viruksista: Ruokavirasto
Ajankohtaista
- 17.2.2026SRL:n hallituksen kokouksen 17.2.2026 päätöksia
- 17.2.2026Seurat ja tallit, Horse&Rider ja SRL: 18 projektia hyvää tehden
- 16.2.2026Uudistuneen OKM:n seuratuen hakuaika on 2.–30.3.2026
- 12.2.2026Voita junioreille ainutlaatuinen mahdollisuus viettää seurapäivää Helsingin Olympiastadionilla!
- 10.2.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 7
- 10.2.2026Ratsastajainliiton hallituksen kokouksen 5.2.2026 päätöksiä
- 6.2.2026Kenttäkomitean Teams 18.2. - Yhteistyökumppaneiden hankinta & hallinnointi kilpailutapahtumissa
- 6.2.2026Tutustu Working Equitationiin! Lajin infotilaisuus Teamsissa 18.3.
- 6.2.2026Pararatsastuksen avustajakurssi Jyväskylän Korpilahdella 7.-8.3.
- 5.2.2026REM-uni tukee hevosten motivaatiota ja oppimista