Ulkomaiden kansalliset kilpailutulokset ja ranking-pisteet
17.10.2025
Suomen Ratsastajainliiton ranking-tilastoissa urheilijalle lasketaan pisteet kaikilla niillä hevosilla, joilla hän on saavuttanut sijoituksia kilpailuissa. Ulkomaiden kansallisten kilpailujen sijoitukset otetaan huomioon urheilijan tekemän ilmoituksen perusteella.
Ulkomaan KANSALLISET kilpailut:
- Urheilijan on oltava suomalaisen seuran jäsen ja hänellä on oltava SRL:n kilpailulupa
- Hevoselle lasketaan ranking-pisteet, mikäli se on rekisteröity Suomen Hippokseen ja sillä on SRL:n vuosimaksu maksettu kuluvalle kaudelle.
Viralliset tuloslistat ulkomaan kansallisista kilpailuista tulee toimittaa annettuun määräaikaan mennessä osoitteeseen minttu.kuusisto@ratsastus.fi
- Määräaika tulosten toimittamiseen on vuosittain 1. joulukuuta (tammi-marraskuun kilpailut).
- Joulukuun kilpailujen tulosten toimittamisen määräaika on seuraavan vuoden tammikuun 1. päivä.
- Myöhästyneitä tuloslistoja emme voi ottaa huomioon.
Tuloslistat tulee olla selkeitä ja luettavissa, ja niistä tulee käydä ilmi, millä tasolla luokka on kilpailtu ja mikä on ratsukon sijoitus.
Urheilija/hevosen omistaja/hevosen kasvattaja vastaa siitä, että tuloslistat on toimitettu vastaanottajalle määräajassa
Lisätietoja ranking-pisteistä: https://www.ratsastus.fi/kilpailu-ja-valmennus/urheilijalle/ranking-pisteet/
Kansainväliset (FEI) tulokset tulevat automaattisesti FEI:n rekisteristä ja KIPA laskee sijoituksista ranking-pisteet.
Lisätietoja: minttu.kuusisto@ratsastus.fi
Ajankohtaista
- 28.9.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 40
- 28.9.2026Kypärä on pääasia – ratsastuskypärän käyttö suojaa vakavilta päävammoilta
- 28.9.2026Haku liiton hallitukseen kaudelle 2027–2029
- 28.9.2026Haku Ratsastuskouluoppilaiden valtakunnallisen mestaruuskilpailun järjestäjäksi 2027
- 28.9.2026Muutoksia maajoukkuetoimintaan loppuvuodeksi 2026
- 24.9.2026Seurapaitapäivää juhlitaan jälleen tiistaina 29.9.
- 23.9.2026Horse Event 9. -11.10. Tampereen Messu- & Urheilukeskuksessa
- 23.9.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 39
- 23.9.2026EEF:n vuosikokous Dublinissa – yhteisiä tavoitteita ja Suomen ääni kuuluviin
- 21.9.2026Hujo käsitteli talouden sopeuttamistoimia – nykyiset kapteeni- ja valmentajasopimukset katkaistaan syyskuun lopussa