Ulkomaiden kansalliset kilpailutulokset ja ranking-pisteet
17.10.2025
Suomen Ratsastajainliiton ranking-tilastoissa urheilijalle lasketaan pisteet kaikilla niillä hevosilla, joilla hän on saavuttanut sijoituksia kilpailuissa. Ulkomaiden kansallisten kilpailujen sijoitukset otetaan huomioon urheilijan tekemän ilmoituksen perusteella.
Ulkomaan KANSALLISET kilpailut:
- Urheilijan on oltava suomalaisen seuran jäsen ja hänellä on oltava SRL:n kilpailulupa
- Hevoselle lasketaan ranking-pisteet, mikäli se on rekisteröity Suomen Hippokseen ja sillä on SRL:n vuosimaksu maksettu kuluvalle kaudelle.
Viralliset tuloslistat ulkomaan kansallisista kilpailuista tulee toimittaa annettuun määräaikaan mennessä osoitteeseen minttu.kuusisto@ratsastus.fi
- Määräaika tulosten toimittamiseen on vuosittain 1. joulukuuta (tammi-marraskuun kilpailut).
- Joulukuun kilpailujen tulosten toimittamisen määräaika on seuraavan vuoden tammikuun 1. päivä.
- Myöhästyneitä tuloslistoja emme voi ottaa huomioon.
Tuloslistat tulee olla selkeitä ja luettavissa, ja niistä tulee käydä ilmi, millä tasolla luokka on kilpailtu ja mikä on ratsukon sijoitus.
Urheilija/hevosen omistaja/hevosen kasvattaja vastaa siitä, että tuloslistat on toimitettu vastaanottajalle määräajassa
Lisätietoja ranking-pisteistä: https://www.ratsastus.fi/kilpailu-ja-valmennus/urheilijalle/ranking-pisteet/
Kansainväliset (FEI) tulokset tulevat automaattisesti FEI:n rekisteristä ja KIPA laskee sijoituksista ranking-pisteet.
Lisätietoja: minttu.kuusisto@ratsastus.fi
Ajankohtaista
- 30.10.2025Kierrätä kiitosta - #kiitossinulle-kampanja tulee marraskuussa
- 30.10.2025Ratsastajainliiton hallituksen 28.10. kokouksen päätöksiä
- 28.10.2025Apuväline 2025 -tapahtuma ja Liikuntamaa Tampereella 6.–8.11.
- 28.10.2025Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 44
- 27.10.2025Uutiskirje seuratoimijoille 27.10.2025
- 27.10.2025Sinä 15–25-vuotias hevosharrastaja, hae SRL:n alueelliseen nuorisotiimiin. Haku on nyt auki!
- 25.10.2025Kesälajien urheilijoiden valmennus- ja harjoitteluapurahat 2026-2027
- 24.10.2025Tutustu Hiili haltuun -infomateriaaleihin
- 23.10.2025OKM:n seuratuki muuttuu ja haussa vasta alkuvuonna 2026
- 22.10.2025Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 43