Ura-säätiön opiskeluapuraha Nora Svenskille
15.12.2022
Urheilijoiden Ammattienedistämissäätiö (URA) on jakanut opiskeluapurahan 210 urheilijalle lukuvuodelle 2022-2023. Apurahan saajien joukossa on maailmanmestareita ja olympiaurheilijoita, nykyisiä ja jo uransa lopettaneita huippu-urheilijoita yhteensä 53 eri lajista ja 16 urheiluakatemiasta.
Tiedote Suomen olympiakomitea
Ratsastuksessa apuraha myönnettiin kouluratsastaja Nora Svenskille. Hän opiskelee Turun yliopistossa ja edustaa Pk-seudun urheiluakatemia Urheaa. Svenskin ratsastusseura on Helsingin Ratsastajat. Apurahan suuruus on 1500 euroa koko lukuvuodelle. Apurahaa haki tänä vuonna ennätykselliset 572 urheilijaa.
Urheilijoiden Ammattienedistämissäätiö perustettiin vuonna 1972 silloisen tasavallan presidentin Urho Kekkosen toimesta. Säätiön tarkoituksena on tukea huippu-urheilijoiden kaksoisuraa ja edistää heidän kouluttautumistaan ja urheilu-uran jälkeisen ammatin hankkimista. Perustamisestaan lähtien URA-säätiö on jakanut vuosittain opiskeluapurahoja aktiiviurheilijoille ja jo uransa päättäneille urheilijoille.
URA-apurahojen jakotilaisuudessa kuultiin Harri Heliövaaran ja Erik Piispan ajatuksia omasta kaksoisurastaan. Molemmat ovat aikanaan saaneet URA-säätiön opiskeluapurahan. URA-säätiön opiskeluapurahoja oli jakamassa säätiön perustajajäsen, olympiakultamitalisti Lasse Virén.
Katso URA-apurahan saaneiden lista kokonaisuudessaan.
Vuoden URAteko-kunniamaininta meni Tuomas Rajalle ja URAteko -tunnustuspalkinto kaksosisuratutkijakolmikolle Joni Kuokkaselle, Aku Nikanderille ja Milla Saariselle.
Ajankohtaista
- 5.10.2026Valtakunnallisten työryhmien syyskuulumisia
- 28.9.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 40
- 28.9.2026Kypärä on pääasia – ratsastuskypärän käyttö suojaa vakavilta päävammoilta
- 28.9.2026Haku liiton hallitukseen kaudelle 2027–2029
- 28.9.2026Haku Ratsastuskouluoppilaiden valtakunnallisen mestaruuskilpailun järjestäjäksi 2027
- 28.9.2026Muutoksia maajoukkuetoimintaan loppuvuodeksi 2026
- 24.9.2026Seurapaitapäivää juhlitaan jälleen tiistaina 29.9.
- 23.9.2026Horse Event 9. -11.10. Tampereen Messu- & Urheilukeskuksessa
- 23.9.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 39
- 23.9.2026EEF:n vuosikokous Dublinissa – yhteisiä tavoitteita ja Suomen ääni kuuluviin