Vanhentuneen ajopiirturin käyttö ulkomailla voi tuoda sakkoja

13.4.2026

Raskaan kaluston pitää vuoden 2025 aikana siirtyä uusien 2. sukupolven älypiirtureiden (Smart 2, 1Cv2) käyttöön kansainvälisessä liikenteessä. Uusissa raskaan kaluston ajoneuvoissa kyseistä piirturityyppiä on ollut elokuusta 2023 lähtien, mutta sitä vanhempiin ajoneuvoihin uusi piirturi joudutaan vaihtamaan viimeistään vuoden 2025 aikana. Vaatimus perustuu EU:n liikkuvuuspakettiin.

Eri maissa määrättävät sakot sääntöjen rikkomisesta voivat olla huomattavia ja niissä on myös isoja eroja eri jäsenvaltioiden välillä. Autotodayn 1.10.2025 julkaistun artikkelin mukaan esimerkiksi Suomessa sanktio on 10–18 päiväsakkoa eli noin 300–500 euroa, kun taas Ranskassa rangaistus voi olla jopa yksi vuosi vankeutta ja 30 000 euroa sakkoa.

Vuodesta 2025 lähtien kansainvälisissä kuljetuksissa on käynyt vain älypiirturit (1C ja 1Cv2) eli analogiset kiekkopiirturit ja 1. sukupolven digipiirturit.

18.8.2025 lähtien kansainvälisissä kuljetuksissa on käynyt vain 2. version älypiirturit (1Cv2) eli myös 1. version älypiirturit pitää vaihtaa sitä ennen.

1.7.2026 lähtien kansainvälisissä tavarakuljetuksissa yli 2,5 tonnia painavissa ajoneuvoissa pitää olla Smart 2 älypiirturi asennettuna.

Artikkeli ”Vanhentuneen ajopiirturin käyttö ulkomailla voi tuoda jopa vuosi vankeutta ja 30 000 euron sakot” julkaistu kuljettaja.fi -sivustolla 10.1.2025. LINKKI

Lue myös 18.11.2025 julkaistu "Iso muutos tullut raskaaseen ulkomaanliikenteeseen – rajan yli vain uusimmalla älypiirturilla" LINKKI.