Veera Aro valittu Ratsastajainliiton kuvittajaksi
30.6.2022
Suomen Ratsastajainliitto haki keväällä kuvittajaa uusiin verkko- ja painosmateriaaleihin. Hakemuksia tuli 56 kuvittajalta, ja olemme erittäin iloisia, että hevoset ja hevostaitojen kuvittaminen inspiroi niin monia.
Veera Aro valittiin SRL:n tulevien materiaalien kuvittajaksi. Veeran persoonallinen tyyli, iloiset kuvat sekä veikeät ponit jäävät mieleen ja sopivat hyvin monenlaisiin kuvitustarpeisiin. Ensimmäinen iso kuvitustyö on uusien hevoskerhon ohjaajakurssien materiaalien kuvittaminen, missä piirroskuvilla on tärkeä rooli oppimisen näkökulmasta.
”Enpä olisi lapsena uskonut, että joskus vielä saan työkseni piirrellä hevosia, ihan parasta!”
Veera asuu perheineen Pohjois-Pohjanmaalla Revonlahdella. Hän on harrastanut ratsastusta lapsesta saakka. Tällä hetkellä kotitallissa hörisee pieni risteytysponi ja kaksi miniatyyrihevosta, joiden kanssa ajellaan kärryillä ja puuhataan kaikkea mukavaa. Veera kuvittaa työkseen monenlaista, muun muassa postikortteja ja lastenkirjoja.
Veeran töihin voi tutustua Instagramista @aroveera
Veera Aro
Ajankohtaista
- 17.9.2025Jens Fredricsonin esteratsastusklinikka – Renaissance Saddles by Equality Line
- 17.9.2025Hevostietokeskuksen kysely hevosalan toimijoiden median käytöstä ja kokemuksista
- 15.9.2025Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 38
- 9.9.2025Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 37
- 8.9.2025Elena Wuorimaan omakasvatti debytoi kisakentillä menestyksekkäästi
- 2.9.2025Tukes: Uusi ohje ratsastuspalvelujen turvallisuudesta julkaistu
- 2.9.2025Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 36
- 2.9.2025Urheiluvalintoja - kenttä PM
- 1.9.2025Opiskeluapurahojen haku lukuvuodelle 2025–26 nyt auki
- 1.9.2025Parakouluratsastuksen maajoukkuekapteenin haku