Hallituksen jäsen Emilia Vättö eroaa

27.5.2026

Ratsastajainliiton hallituksessa tammikuussa 2026 aloittanut Emilia Vättö jätti illalla 26.5. erokirjeensä. Ero astui voimaan välittömästi. Vättö kertoo tehneensä päätöksensä huolellisesti harkiten. Hän kokee, että poikkeuksellisen hankala tämänhetkinen tilanne estää häntä toimimasta hallitustyössä tavoitteidensa mukaisesti.

Emilia Vättö. Kuva Hanna Heinonen.

 

Vättö ei koe voivansa palvella hevosyhteisöä parhaalla mahdollisella tavalla hallituksen jäsenenä. Hän kertoo arvostavansa jokaista hallituksen jäsentä, mutta ei halua olla yhteisvastuussa päätöksistä, joiden takana ei voi seistä, viitaten kiistaan kevätkokouksessa määrätyn työryhmän ja hallituksen välillä.

Vätön mielestä avoin ja riippumaton tarkastelu on välttämätön askel tilanteen ratkaisemiseksi ja luottamuksen palauttamiseksi.  Hän on samalla syvästi huolissani median kautta käytävästä keskustelusta, jota alalla parhaillaan käydään. Se vahingoittaa lajia, jonka pitäisi olla meille kaikille yhteinen ilon ja merkityksen lähde. Hän toivoo sydämestään, että ongelmat pystyttäisiin ratkomaan muilla keinoin. Vättö näkee, että keskustelun molemmin puolin on ihmisiä, jotka välittävät hevosalasta yhtä paljon.