Mikko Moisalan ura sai vahvan perustan Saksassa – ”Kannatti mennä, se oli hyvä päätös”

30.9.2026

Mikko Moisala kuuluu niihin suomalaisiin nuoriin ratsastajiin, jotka ovat tehneet loistavaa kansainvälistä tulosta viime vuosien aikana. Vasta 18-vuotias kenttäratsastaja on rohkeasti ja määrätietoisesti luonut itselleen niin ensiluokkaiset harjoittelupuitteet kuin hevoskasvatuksen myötä edellytykset pitkäkestoiselle urheilu-uralle. Samanaikaisesti Moisala viimeistelee lukio-opintojaan ja suunnittelee jatko-opintoja.

Ruotsin mestarit Mikko Moisala ja Locked in K. Kuva Katri Moisala.

 

Moisala on tällä kaudella voittanut kolme 2* kilpailua, joista viimeisin tuli viime viikonloppuna. Junioreiden Pohjoismaiden mestaruuden hän olisi voittanut pari viikkoa sitten Ossjössä, jos hän olisi valinnut kahdesta hevosestaan, Kajo A:sta ja Locked in K:sta, Kajon mestaruusratsukseen. Valittu Locked in K oli luokassa 21, joten Moisala jäi ilman PM-mitalia.

Vasta 6-vuotias Locked in K eli Kurre on kuitenkin päässyt kauden edetessä hyvään vauhtiin ja voitti Moisalalle junioreiden Ruotsin mestaruuden kaksi viikkoa myöhemmin Kristianstadissa. Kaksoiskansalaisuuden takia hän pääsee kilpailemaan myös Ruotsin mestaruuksissa, ja on hyödyntänyt mahdollisuudet voittamalla kultaa jo kaksi kertaa, 2026 ja 2024.

Moisala käy lukiota Tampereella, ja kiirehtikin PM-kilpailuista Suomeen ylioppilaskirjoituksiin. Vauhdikas elämä selvästi sopii pitkänhuiskealle nuorelle miehelle.

Mikko Moisala ja Cracks Cajsa. Kuva Heidi Lammi.

Moisalan perhe vuokrasi vuosi sitten tallin, Springfield Farmin, Etelä-Ruotsista, jossa kisahevoset asuvat yhdessä nuorempien tulokkaiden ja siitostammojen ja varsojen kanssa. Hevosia on yhteensä noin 25.

”Se on Royne Zettermanin perustama paikka, jossa on kaksi tallia, isot, hienot laitumet ja hyvät puitteet treenata, Gärdsin (Kristianstad) kisan lähellä. Sieltä on hyvät yhteydet ja hyvä olla.”

Ensiluokkaiset ovat myös Moisalan valmentajat. Esteratsastuksessa häntä valmentaa Jens Fredricson ja koulussa Ebba von Essen.

”Käyn hyppäämässä itsekseni maastoesteitä, Gärdsiin on todella helppo mennä treenaamaan. Jos tarvitsen neuvoja, olen yhteydessä Sannaan [Siltakorpi] ja Elmoon [Jankari]. He valmensivat minua Suomessa ollessani, ja olen heihin aikapaljon edelleen yhteydessä.”

Viisi vuotta sitten Jankari vinkkasi silloin 13-vuotiasta Moisalaa paikasta saksalaisen Frank Ostholtin tallilla. Ostholt oli sanonut, että voisi ottaa Mikon oppilaakseen.

”Sellaista ei ihan jokaiselle tarjota. Kannatti mennä, se oli hyvä päätös, vaikka jännittihän sinne lähteä. He pitivät minusta hyvää huolta. Olin siellä kolmena kesänä. Näin mitä ammattimainen hevosten ja tallin pito tarkoittaa.”

Siihen varmasti perustuu myös Moisalan rohkeus ja edellytykset oman tallin perustamiseen vain 17-vuoden ikäisenä.

”Olen nyt lukion kolmannella ja toivon valmistuvani. Jatko-opintoja olen suunnitellut. Jos ratsastuksessa en onnistukaan tai tulee pahempi loukkaantuminen.”

Mikko Moisala ja Amaris III. Kuva Heidi Lammi.

 

Moisalan tallin tähtiä ovat Kajo A ja Locked In A. Myös Cracks Cajsa ja Amaris III ovat edelleen kevyemmässä treenissä ja ne ovat luovuttaneet alkioita. Tänä kesänä syntyi viisi varsaa ja viisi tammaa on parhaillaan tiineenä. Satulassa Moisalalla on noin kahdeksan hevosta.

Ruotsin mestariksi noussut Kurre on ehtinyt 2,5 vuoden ajan olla Moisalalla. Se tuli täysin raakileena ja osoittautui kotioloissa hyvin herkäksi ja varovaiseksi.

”Ensimmäiseen puoleen vuoteen sitä ei pystynyt ratsastamaan muiden hevosten joukossa, koska se pelkäsi muita. Maapuomeja se ei vieläkään suostu ylittämään käynnissä. On ollut aika rankka tie. En ensimmäiseen 1,5 vuoteen ollut sen kanssa kuin kotona. Se on vaatinut paljon hermoja. Viime talvena se alkoi kuitenkin yhtäkkiä kehittymään henkisesti.”

Kärsivällisyys palkittiin, sillä kun Kurre pääsi alkuvuodesta aloittamaan kilpailemisen, on sen itseluottamus vahvistunut koko ajan.

”Kilpailuissa se on aivan eri hevonen kuin kotona. Tiesin, että siinä on potentiaalia ja kykyä. Avoinna on vain ollut, millä ajalla se tulee esiin. Vaikka alku on ollut hidas, odotukset ovat korkealla.”

Ratsukon päätähtäin vuonna 2026 on vielä edessä. Nuorten kenttähevosten MM-kilpailut kilpaillaan 16.-19.10. Le Lion d´Angersissa, Ranskassa. Suomesta mestaruuksiin lähtee 6-vuotiaan Locked in K:n lisäksi 7-vuotias FWB Cazino M, jota ratsastaa Tuisku Lamberg, ja toinen 6-vuotias BWP Ucorona ratsastajanaan Anni Huovinen. Kilpailun nettisivut ovat www.mondialdulion.com.