Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond kolmanneksi – Stella Hagelstam ja Hagels Prince Nassak keräsivät kokemusta
5.7.2026
Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond esittivät varman ja laadukkaan suorituksen kansainvälisessä kouluratsastuksen Grand Prix Special -luokassa Hagenissa, Saksassa. Ratsukko sijoittui kovatasoisessa CDIO4* kilpailussa kolmanneksi varmalla ja elegantilla suorituksellaan. Luokan voitti lajilegenda Isabell Werth Wendy de Fontainella yli 82 prosentin tuloksella. Raphael Netz ja Great Escape Camelot sijoittuivat toiseksi.
Ruoste sai tuomareilta suorituksestaan 72.979 prosenttia. Saksassa asuva ammattiratsastaja on kisannut 14-vuotiaalla ”Tiffyllä” jo Pariisin olympialaiset ja Crozetin EM-kilpailut, ja tällä kaudella tavoitteena ovat MM-kilpailut Aachenissa, Saksassa. Suomen joukkue nimetään 6.7. maanantaina.
Hagels Prince Nassak esitti potentiaaliaan
Hyvää päivää täydensi Stella Hagelstamin onnistunut suoritus vasta 9-vuotiaalla Hagels Prince Nassakilla, joka vasta aloittelee kansainvälisellä GP-tasolla. Hagenissa se teki kaksi tyylikästä rataa ja herätti positiivista huomiota.
Kilpailu oli ”Nasun” isoin tähän asti. Ensimmäisinä päivinä kisapaikalla se oli ollut Hagelstamin mukaan melko kuuma, mutta keskittyi hyvin kilpailutilanteissa. Grand Prix -luokassa Hagelstam ratsasti mielestään vielä vähän liian varovaisesti, mutta uskalsi vaatia hevoselta enemmän jo GP Specialissa.
”Tänään se oli todella itsevarma. Se tuntui ihan superhyvältä. Toivon, että olisimme voineet päästä korkeampiin pisteisiin, mutta hevoseen olen supertyytyväinen. Hevonen oli luokan nuorin, ja työtä pitää tehdä, ennen kuin tuomarit antavat uudelle ratsukolle enemmän pisteitä”, sanoo Stella Hagelstam.
”Nasussa on todella paljon laatua, mutta se on vielä alkumetreillä. Pyysin siltä tänään vähän enemmän lisättyjä askeleita. Vaadin vähän eri kohdissa vähän enemmän, jotta se ei ole hevoselle liikaa.”
Matkustaminen Suomesta Hagenin 4* kilpailuun oli Hagelstamin mielestä tärkeää varsinkin hevosen kannalta.
”Tästä oli valtavasti hyötyä Nasulle. Sen takia kisa on alun perin laitettu pakolliseksi kvaaliksi [MM-ehdokkaille]. On hyvä saada ennakkoon vähän tietoa siitä, miten hevonen reagoi isommassa kisassa. On hevosellekin huono, jos se ei ole valmis kilpailemaan tuollaisessa ympäristössä.”
Hagelstam kuvailee Nasua showmieheksi, joka on vähän luonteikas ja kuuma.
”Se on tehty vähän mittatilauksena minulle. Pidän niistä kuumina ja terävinä.”
FWB Hagels Prince Nassakissa on erityisen paljon tunnearvoa ratsastajalleen. Se on hänen edesmenneen äitinsä Heidi Hagelstamin viimeinen kasvatti.
”Se on meidän neljännen polven kasvatti. Merkitsee todella paljon, että se on äidin viimeinen kasvatti. Se tekee siitä erityisen arvokkaan.”
Hagelstam on kouluttanut Nasun itse tälle tasolle. Suomessa asuvalla ammattiratsastajalla on takanaan jo kahdet avoimet MM- ja kahdet EM-kisat, sekä nuorten ratsastajien ja nuorten hevosten arvokilpailuja.
”Minulla on ollut koko matkan sellainen fiilis, että haluan itse nähdä, miten Nasu kehittyy ja ottaa vastaan eri areenoita. Haluan tuntea, että se on valmis.”
Hagenin kilpailu osoitti, ettei hevonen ollut millänsäkään sähköisestä tunnelmasta tai myrskystä ja kaatosateesta.
”Oli kiva nähdä, miten hyvin se otti tilanteet. Vaikka esimerkiksi piaffissa on vielä parannettavaa, tuntuu se sen verran valmiilta, että Aachen ei tunnu liian isolta tehtävältä. Se on meille välietappi. Ensi vuoden EM-kilpailut ovat Los Angelesin olympiakvaaleja ajatellen joukkueelle todella tärkeä. Hyvä saada arvokilpailukokemus hevoselle jo nyt.”
Anu Sironen Iso-Britanniassa
MM-joukkuepaikkaa hakeva Anu Sironen kilpaili Ypäjän Fiorettolla tänä viikonloppuna CDI3* Harpuryssa, Iso-Britanniassa. Ratsukko teki Grand Prix´ssä tuloksen 66.587 prosenttia ja vapaaohjelmassa 68.955 prosenttia. Sironen starttasi San Quellella GP Specialissa ja teki tuloksen 63.936 prosenttia.
5.7. Kouluratsastustuloksia
CDIO4* Hagen, Saksa
Grand Prix Special, 13 lähtijää, 13 sijoittuu
1) Isabell Werth – Wendy de Fontaine, GER 82.426
2) Raphael Netz – Great Escape Camelot, GER 74.255
3) Henri Ruoste – Tiffanys Diamond, FIN 72.979
…12) Stella Hagelstam – Hagels Prince Nassak, FIN 68.702
Täydet tulokset: LINKKI
CDI3* Harpury, Iso-Britannia
Grand Prix Special, 11 lähtijää, 3 sijoittuu
1) Charlotte Dujardin – Brave Heart, GBR 74.702
…9) Anu Sironen – San Quelle, FIN 63.936
Täydet tulokset: LINKKI
6.7. klo 9.00 lisätty Sirosen vapaaohjelman tulos.
Uutiset
- 11.10.2026Suomalaisratsukoille menestystä Strzegomissa – Lotte Palmgren ja Insa luokkavoittoon
- 5.10.2026Maailmancupin kausi käynnistyy Oslosta ja loppuu Helsinkiin – Hyppää mukaan
- 4.10.2026Järvinen ja Takkinen valjakkoajon Suomen mestareiksi
- 30.9.2026Ratsastajainliiton hallituksen jäsen jätti eroilmoituksensa
- 30.9.2026Mikko Moisalan ura sai vahvan perustan Saksassa – ”Kannatti mennä, se oli hyvä päätös”
- 27.9.2026Hevosopisto Autumn Eventing – Arvi Martikainen ja Pin Rock's Brewington Ostoskatu.com Big Tourin voittoon
- 27.9.2026Nuoret ratsastajat loistivat viikonlopun kilpailuissa
- 25.9.2026HUJO:n puheenjohtaja Satu Väihkönen ojentaa kapulan Noora Pentille
- 25.9.2026Axel Lindberg i Sportliv i helgen och på Yle Arenan
- 13.9.2026Vikellyksen SM – Alangolle senioreiden lajimestaruus ja Välitalolle junioreiden SM-kulta