Kannusten käyttö kouluratsastuskilpailuissa muuttuu vapaaehtoiseksi
17.1.2024
Ratsastajainliiton hallitus hyväksyi 11.1. kouluratsastuksen lajisäännön, jossa kannusten käyttö muuttuu kilpailuissa vapaaehtoiseksi. Suomi seuraa päätöksessä Kansainvälisen Ratsastajainliitto FEI:n hyväksymää kouluratsastussääntöä vuodelle 2024. Siinä mainitaan, että kannukset ovat vapaaehtoiset.
Sallitut kannukset eivät edelleenkään saa olla teräviä, liian pitkiä tai vahingoittaa hevosta. Niiden pitää olla valmistettu metallista. Hevosten hyvinvoinnista vastaavat stewardit ja koulutuomarit hylkäävät hevosen välittömästi kilpailusta, jos kannus on aiheuttanut hevosen kylkeen haavan.
Sääntömuutos otetaan positiivisesti vastaan, sillä moni kouluratsastaja haluaa kilpailla ilman merkinantovälineenä käytettyjä kannuksia, jotka eivät sovi kaikille hevosille. Myös kenttäratsastuksessa kouluosuudessa ei tarvitse käyttää kannuksia.
”FEI:n sääntömuutoksia mukaillen kannusten käyttö on jatkossa ratsastajan oma valinta. Ratsastajan kannuksellisuus tai kannuksettomuus ei vaikuta arvosteluun, kuten ei myöskään se, ratsastetaanko nivelellä vaiko kangella silloin kun se luokan vaikeusasteen mukaisesti mahdollista, kertoo Suomen Ratsastajainliiton koulukomitean puheenjohtaja ja sääntövastaava Paula Nystén.
”Ratsastajan apujen pehmeä käyttö on ja tulee olla kaikkien fokuksessa, kannuksellisena tai kannuksettomana.”

Uutiset
- 16.12.2025Kolmetoista suomalaisratsastajaa FEIF:n hyvän ja harmonisen ratsastuksen listalla
- 14.12.2025Christopher Wegeliuksen muistoa kunnioittaen
- 12.12.2025Helsinki International Horse Show'lle ja Hevosopistolle eduskunnan joululahjarahaa
- 10.12.2025Ansioristit luovutettu SRL:n kunniajäsenille
- 7.12.2025Mistä ratsastustunnin hinta oikeastaan koostuu?
- 5.12.2025Ratsastajaa ei voi arvioida puhtaasti painon perusteella
- 5.12.2025Kerro meille tallitarinasi - tarinakilpailu nuorille
- 4.12.2025#ratsastusunelmatodeksi – Takkulan Ratsastuskoulu haastaa muut mukaan
- 3.12.2025Mitä asetus hevosten hyvinvoinnista käytännössä tarkoittaa?
- 29.11.2025Pohjola Hallisarjan toinen osakilpailu hypättiin Ypäjällä