Olympiakomitea julkaisi kesälajien tehostamistukipäätökset
12.12.2023
Suomen Olympiakomitean huippu-urheiluyksikkö julkaisi 5.12. kesälajien tehostamistukipäätökset. Tuen määrä on kokonaisuudessa 4 223 000 euroa, ja sen lisänä jaetaan noin 1 000 000 euron arvosta asiantuntijuuden tukea. Ratsastajista tukea saivat Katja Karjalainen, Emma Kanerva, Veera Manninen ja Sanna Siltakorpi.
Tukien selkeänä painopisteenä ovat Pariisin olympialaiset ja paralympialaiset 2024, mutta mukana on samaan aikaan tukiratkaisuja jo kohti seuraavaa olympiadia. Suoria yksilötukia jaetaan 85 urheilijalle ja 7 joukkueelle. Maajoukkueohjelmien kautta tuen vaikutuspiirissä on yli kaksinkertainen määrä urheilijoita. Mukana on myös urheilijan terveysturvavakuutuksia, valmentajatukia, huippuvalmentautumisen tehostamistukia ja räätälöityjä ratkaisuja osaamisen kehittämiseen ja jalkauttamiseen.
Kesälajeista kärkilajeja ovat purjehdus ja yleisurheilu. Ratsastus sai investointilajina tehostamistukea 16 000 euroa. Se kohdentuu yksilötukena pararatsastaja Katja Karjalaiselle, paralympiavalmentajatukena Janne Berghille sekä hevosenhoitajiin ja hevosten terveydenhuoltoon ja psyykkiseen valmennukseen.
Tukiohjelmalajien lisäksi Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikkö tukee räätälöidysti kehityslajeja, joihin ratsastus kuuluu. Tehostamistuen kokonaissumma on 15 000 euroa ja se kohdentuu yksilötukena Emma Kanervalle, Veera Manniselle ja Sanna Siltakorvelle, sekä psyykkiseen valmennukseen.
Lähde: https://www.olympiakomitea.fi/huippu-urheilu/valmennuksen-tukijarjestelma/
Uutiset
- 16.4.2026SRL Hevoset-messuilla 25.-26.4.
- 15.4.2026Raimo Aaltonen 70 vuotta – paljon onnea!
- 15.4.2026Hallituksen katsaus vuoteen 2025
- 13.4.2026Millainen on hyvä päivä hevoselle?
- 12.4.2026Joanna Robinson ja Glamouraline toisiksi Murcian CDI3* GP Specialissa
- 11.4.2026Iida-Sofia Alasuutari ja Praest’s Cameo luokkavoittoon, Robinsonille CDI3* GP neljäs sija
- 8.4.2026Tallin ilma – hevosen näkymätön hyvinvoinnin perusta
- 6.4.2026Syöpäjärjestöt ja Ratsastajainliitto haluavat ehkäistä nikotiinituotteiden käyttöä urheilussa
- 31.3.2026Nations Cup -joukkueet on nimetty esteratsastuksen EEF-sarjaan
- 30.3.2026Kyra Kyrklund koulutti Ypäjällä 300 ratsastuksenopettajaa ja valmentajaa