Ratsastajainliiton puheenjohtaja Forstén haluaa maahamme onnistumisen fiiliksen
18.10.2018
Positiivisuus, sinnikkyys ja kuri nousivat esiin Ratsastajainliiton puheenjohtaja Mikael Forsténin puheenvuorossa Helsinki International Horse Show’n lehdistötilaisuudessa torstaina.
Forstén korosti, että pelkkä ratsastajan lahjakkuus ei riitä, vaan menestys vaatii kovaa sinnikkyyttä ja kuriakin. Myös positiivisuus on ratsastuksessa ja kaikessa elämässä tärkeää.
- Tavoitteet on asetettava sopiviksi ja maahamme on saatava onnistumisen fiilis. Jos maalit on asetettu liian korkealle, tulee vain pettymyksiä, Forstén totesi.
Puheenjohtaja tuntee Hollannin tavan tuottaa ratsastuksen huippuja. Myös naapurimme Ruotsin malli on tuttu. Suomessa hän haluaa tulevaisuudessa panostaa valmennukseen ja valmentajakoulutukseen, urheilujohtamiseen sekä ratsastajien taitoon tuottaa itse huippuhevosia. Varsojen ostamista ulkomailta hän ei silti pidä huolestuttavana, sillä massaa tarvitaan.
Forsténin mukaan maamme ykkösratsastajat tarvitsevat suorien, ja kuitenkin melko pienien taloudellisten tukien sijaan esimerkiksi paikkoja kansainvälisiin kilpailuihin. Valmentaja Bert Rompin menehtyminen oli valtava menetys ja shokista toipuminen vie oman aikansa.
Forstén on ainoa suomalainen, joka on voittanut esteratsastuksen maailmancupin osakilpailun. Huippu-urheilua ja harrastamista hän ei näe millään tavalla vastakkaisina, sillä molemmat tarvitsevat toisiaan.
Helsinki International Horse Show’ta Forstén arvostaa todella paljon. -Tapahtuman arvo on isompi kuin ymmärrämme, hän päättää.
Uutiset
- 23.4.2026Ruoste jälleen erinomaiseen tulokseen – neljäs Hagenin GP Specialissa
- 23.4.2026SRL Hevoset-messuilla 25.-26.4.
- 22.4.2026Ratsastajainliitto mukana Lapsimessuilla 24.-26.4.
- 22.4.2026Ratsastajainliiton tilannekatsaus 22.4.2026
- 22.4.2026Tavoitteena toiminnan jatkaminen rakentavasti ja toisia kunnioittaen
- 22.4.2026Henri Ruosteelle hyvä alku Hagenin CDI3* kilpailussa
- 19.4.2026Estenuorilla menestyksekäs viikonloppu CSIO Compiègnessä
- 19.4.2026Kultaiset ansiomerkit jaettiin kevätkokouksessa 2026
- 19.4.2026Ratsastajainliiton kevätkokouksessa päätettiin kokouksen keskeyttämisestä
- 17.4.2026Ratsastajainliiton valtionavustusten raportoinnissa on todettu virheitä