Valtteri Gundersby ja Clavina Y Pohjola Gold GP ensimmäisen osakilpailun voittoon

24.5.2026

Esteratsastuksen Pohjola GP sarja saatiin Hyvinkään Stable Novassa käyntiin myös Pohjola Gold GP, Silver GP ja Suomenhevosten GP osalta. Korkeinta tasoa kilpaillaan 145 cm estekorkeudella ratsastettavassa Pohjola Gold GP’ssä, jonka osakilpailuvoittoon ratsasti Valtteri Gundersby FWB-tammalla. Pohjola Silver GP’n osakilpailun voittivat Susanna Granroth ja Ciselina BvL Z, ja suomenhevosissa Hyvinkään parhaat olivat Ida Johansson ja Telman Hilma.

Valtteri Gundersby ja Clavina Y. Palkitsemassa tuomaristosta Tuija Lehto. Kuvat Heidi Lammi 

 

”Tänään oli niin sanottu nappisuoritus. Eilen verryttelyluokassa oli hieman haasteita vesiesteellä, mutta tänään sekin onnistui. Toisella kierroksella Marina [Ehrnrooth] antoi vähän siimaa ajan puolesta, hän ei mennyt ihan täysiä niin siinä avautui sitten mahdollisuus mennä vähän kovempaa”, summaa Pohjola Gold GP osakilpailuvoittaja Gundersby. Ratsastajan kausi kotimaassa jatkuu seuraavaksi Ypäjän osakilpailuun, tai vaihtoehtoisesti suunnitteilla on mahdollinen kilpailumatka Ruotsiin ennen loppukesän SM-kilpailuita ja Pohjola-sarjan finaalia.

Klaukkalalainen Gundersby teki ratsullaan Clavina Y osakilpailun molemmat kaksi kierrosta ilman virhepisteitä. Gundersbyn isän Jukka Reilinin kasvattama ja omistama Clavina Y palkittiin myös Pohjola Gold Grand Prix’n parhaana FWB-hevosena.

”Clavina Y on luonnostaan nopea hevonen, vaikkakin ehkä pikkuisen lyhytlaukkainen, jolloin sillä normaalistikin täytyy edetä nopeassa tempossa radalla. Toisella kierroksella huomasin myös pari paikkaa, jossa pikkuisen pystyi oikomaan, ja sieltä sai otettua sen pari sekuntia.”

Toiseksi Pohjola Gold GP osakilpailussa kahdella puhtaalla kierroksella ratsasti helsinkiläinen Marina Ehrnrooth äitinsä kasvattamalla FWB-ruunalla Qualime, ja kolmanneksi Hattel Ridersin tervakoskelaisyrittäjä Sanna Backlund ratsulla Jumper. Myös Backlund teki kilpailun molemmat kaksi kierrosta virhepisteittä.

 

Susanna Granroth ja Ciselina BvL Z olivat Pohjola Silver GP osakilpailun parhaat

 

Estekorkeudella 135 cm, ja arvostelulla AM5 kilpailtava Pohjola Silver GP päättyi ensimmäisen osakilpailun osalta Korpilahdelta kotoisin olevan Hattel Ridersia edustavan Susanna Granrothin voittoon tammalla Ciselina BvL Z. Osakilpailun toiseksi ratsasti helsinkiläinen Vitträskin Ratsastajien Marina Ehrnrooth, jonka tamma HB Bailamos palkittiin myös parhaana FWB-hevosena. Kolmas oli Hattel Ridersin tiimiin kuuluva naantalilainen Alina Salo ruunalla Now or Never van de Zeilhoek.

”Radoilla oli tänään ihan tekemistäkin. Stable Novan kenttä on sen mallinen, että tehtävät tulevat aika nopeasti eteen, joka luo oman haasteensa myös ratamestarille. Ihan asiallinen meininki, nolliakin tuli mukavasti”, summasi osakilpailuvoittaja Granroth.

Granroth tiimeineen on ottanut alkaneeseen ulkokauteen vauhtia Norjasta, ja nyt katse on kohti kotimaan tähtikilpailukautta.

”Ihan hyvää koko tiimille kuuluu, pääsimme Norjassa kivasti ulkokauden osalta alkuun. Ypäjän GP-osakilpailuun jatketaan sitten tästä.”

Suomenhevosten oma Pohjola-sarja kilpaillaan estekorkeudella 100 cm, ja osakilpailut ratsastetaan AM5-uusintaluokkina. Stable Novassa parhaaseen suoritukseen ylsi Turusta kotoisin oleva Ida Johansson vuonna 2017 syntyneellä tammalla Telman Hilma. Toiseksi ratsasti vantaalainen Linnea Haukilehto tammalla Jippikayhei, ja kolmanneksi Emma Kivimäki 16-vuotiaalla ruunalla Päällikkö. Osakilpailun voittanut Johansson piti ratamestari Johanna Mikkolan suunnittelemia ratoja suomenhevosten ensimmäiseen osakilpailuun erinomaisesti sopiviksi.

”Radat olivat tosi kivat, niissä oli juuri sopiva määrä tekemistä. Telman Hilma tuntui tosi hyvältä ja nopealta, joten toivoin vain, että mennään puhtaasti, ei sen kummempaa taktikointia meillä tänään”, Johansson summaa.

Monipuolinen suomenhevostamma kilpailee myös kouluratsastuksessa Johanssonin äidin kanssa. Estepuolella ratsukon ulkokauden päätähtäin on Pohjola-sarjassa sekä suomenhevosten estemestaruuksissa.

Pohjola Vakuutus ja SRL estekomitea palkitsevat osakilpailuiden parhaita ikäluokkaratsastajia. Pohjola Gold GP’ssä palkittiin nuori ratsastaja Alina Salo. Palkitseminen edellyttää osakilpailussa sijoittumista, ja Salo oli osakilpailussa kuudes.

Pohjola-sarja jatkuu sekä este- että kouluratsastuksen osalta Ypäjän Hevosopiston Summer Festivalilla, 10.–14.6.

 

Ida Johansson ja Telman Hilma olivat voitokkaimmat suomenhevosten sarjassa 

 

23.5. Kansallisia esteratsastustuloksia, Stable Nova, Hyvinkää

Pohjola Gold GP, 1. osakilpailu 145 cm, 2 kierrosta A2/A2
1) Valtteri Gundersby / Clavina Y, RCS, 0–0/54,94
2) Marina Ehrnrooth / Qualime, VitRa, 0-0/58,26
3) Sanna Backlund / Jumper, HARI, 0-0/59,34

Pohjola Silver GP, 1. osakilpailu 135 cm arv. AM5
1) Susanna Granroth / Ciselina Bvl Z, HARI, 0–0/37,48
2) Marina Ehrnrooth / HB Bailamos, VitRa, 0–0/40,69
3) Alina Salo / Now or Never van de Zeilhoek, 0–0/44,14

Pohjola Suomenhevosten GP, 1. osakilpailu 100 cm arv. AM5
1) Ida Johansson / Telman Hilma, SUR, 0–0/34,65
2) Linnea Haukilehto / Jippikayhei, KIVA, 0–0/35,94
3) Emma Kivimäki / Päällikkö, KIVA, 0–0/38,15

Tulokset: LINKKI